CO KROK, TO OBYCZAJ.

Sokołowski Ośrodek Kultury w lutym 2016 roku jako nieliczny z podmiotów w Polsce otrzymał dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie na przeprowadzenie projektu z programu Dziedzictwo Kulturowe Priorytetu Kultura ludowa i tradycje pod nazwą „Co krok to obyczaj” – tradycje Podlasia.

Projekt rozpoczął się 19 lutego 2016 roku. Przedsięwzięcie realizowane jest we współpracy z Publicznym Gimnazjum nr 1, I Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej Curie oraz Zespół Szkół, Centrum Kształcenia Rolniczego w Sokołowie Podlaskim. Koordynatorem projektu z ramienia Sokołowskiego Ośrodka Kultury jest instruktor Kamil Zaliwski

Projekt ma za zadanie, utrwalenie tradycji, wzmocnienie poczucia tożsamości regionalnej młodzieży w wieku szkolnym: gimnazjum, liceum, dorośli oraz seniorzy z Sokołowa Podlaskiego. W ramach projektu odbywają się warsztaty z tańca tradycyjnego, białego śpiewu, rękodzieła ludowego oraz kuchni.


W związku z udziałem w projekcie pt. „Co krok, to obyczaj” Seniorzy zrzeszeni w Sokołowskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku i Klubie Seniora „Jutrzenka” mają możliwość wziąć udziału w bezpłatnych warsztatach tanecznych.

Warsztaty prowadzone są w taki sposób, aby każdy mógł w nich uczestniczyć. Nie trzeba posiadać żadnych nadzwyczajnych umiejętności ani żadnego doświadczenia tanecznego, wystarczą tylko szczere chęci. Zajęcia taneczne pozwalają polepszyć formę fizyczną, dodają energii. Są doskonałym sposobem na utrzymanie zwinności i mają pozytywny wpływ na nastawienie psychiczne.

Zajęcia te odbywają się w każdy poniedziałek o godz. 16.30, wszystkie osoby chętne do wzięcia udziału w warsztatach serdecznie zapraszamy.


„Tradycyjna” wystawa w Galerii „DOM”

„Co krok to obyczaj. Tradycje Podlasia”- ten niezwykły projekt, którego realizacja przyczyniła się do utrwalenia lokalnej tradycji i wzmocnienia poczucia tożsamości regionalnej, od lutego był realizowany w Sokołowskim Ośrodku Kultury.

Młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego im. M. C. Skłodowskiej, Publicznego Gimnazjum nr 1 oraz Centrum Kształcenia Rolniczego w Sokołowie Podlaskim brała udział w warsztatach z tańca tradycyjnego, białego śpiewu, rękodzieła ludowego oraz kuchni regionalnej.

Kolejną grupą, która uczestniczyła w projekcie byli dorośli oraz seniorzy. Przedsięwzięcie umożliwiło warsztatowiczom nawiązanie kontaktu z autentycznymi twórcami, krzewicielami dawnych tradycji ludowych wywodzących się ze społeczności lokalnej i regionalnej oraz specjalistów i znawców w swoich dziedzinach.

Na uroczyste otwarcie wystawy, 13 grudnia, do Galerii DOM w SOK przybyli uczestnicy warsztatów, instruktorzy oraz dyrektorzy zaangażowanych szkół. Spotkanie to było doskonałą okazją do podsumowań, a także do złożenia sobie świątecznych życzeń. Nie zabrakło serdecznych uśmiechów, podziękowań i wspólnego kolędowania. Na wystawie zaprezentowane zostały prace wykonane przez uczestników tj. dekoracje świąteczne, wycinanki z opłatka oraz ozdoby choinkowe.

Wykonanie tego zadania było możliwe dzięki dofinansowaniu pozyskanemu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

bobbudowniczy

Related posts