W poniedziałek, 19 lutego br., w Galerii DOM odbył się wernisaż wystawy malarstwa Zuzanny Gajos pt. “Na granicy jaźni” oraz wystawy grafik cyfrowych Heleny Jacyno pt. “Podróże zmyślone”.
Oprawę muzyczną podczas wernisażu zapewnili uczniowie Szkoły Muzycznej I stopnia im. Księcia Michała Kleofasa Ogińskiego w Sokołowie Podlaskim na czele z nauczycielem Kacprem Stalewskim.
Wystawa czynna będzie do 6 kwietnia 2024 r.
Zapraszamy!
Zuzanna Gajos
Urodziła się w 1975r. w Radomiu. Ukończyła Liceum Plastyczne o profilu: Konserwacja Dzieł Sztuki. Była trzykrotnie laureatką rocznego Stypendium Wojewody Radomskiego.
Studiowała na Wydziale Sztuki Politechniki Radomskiej.
W 2000r. otrzymała tytuł magistra sztuki, broniąc dyplomu z zakresu i grafiki warsztatowej.
W latach 2000 – 2009 pracowała na stanowisku asystenta w katedrze Sztuki Politechniki Radomskiej, w pracowni rzeźby, następnie w pracowniach malarstwa.
Studia Doktoranckie uzyskała na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w 2012r.
W 2012 otrzymała wyróżnienie w XI Międzynarodowym Salonie Sztuki.
Organizowała i brała udział w wielu wystawach i plenerach malarskich.
Helena Jacyno
Urodziła się we Lwowie. Obecnie mieszka i pracuje w Przemyślu. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych we Lwowie i Wydział Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na której w 2014r. gdzie obroniła pracę doktorską, promotorem jej był prof. Roman Łaciak.
Uprawia malarstwo monumentalne, sztalugowe, malarstwo na szkle, grafikę, ceramikę, batik, wycinankę artystyczną.
Współpracuje jako scenograf z Polskim Teatrem Ludowym we Lwowie.
Zrealizowała ponad 60 wystaw indywidualnych. Uczestniczyła w wielu plenerach malarskich. Brała udział w międzynarodowych projektach artystycznych. Realizuje Międzynarodowe projekty kuratorskie.
W 2023r. została odznaczona Brązowym Medalem Gloria Artis.
Helena Jacyno czerpie z nadmiaru otaczających nas reklam, kolorowych pism i przetwarza je w dzieła własne, w okazję do igraszek formalnych. I tu stosuje malowane tła i różnorodne materiały, co przenosi zabawy formalne na wyższy poziom.
Bardzo istotne w dorobku artystki są rysunki. Te, które prezentuje publicznie, są abstrakcyjne, o skłębionych motywach linearnych. Wydają się one być najbardziej osobiste, stanowią zapis emocji.