W środę, 17 stycznia br., Słuchacze Sokołowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku obejrzeli film “Chłopi” oraz spotkali się z filmoznawczynią Dianą Dąbrowską.
Diana Dąbrowska opowiedziała na czym bazuje tak naprawdę technika w jakiej zrealizowani zostali nowi „Chłopi”, w jaki sposób animacja ożywia magiczny, wiejski świat Reymonta.
Podczas spotkania rozmawiano także czym wyróżnia się ta nowa ekranizacja na tle poprzednich, jakich cięć dokonano, co zdecydowano się zaś wzmocnić narracyjnie i symbolicznie.
„Chłopi” zostali zrealizowani w technice animacji malarskiej, która podbiła serca fanów na całym świecie przy poprzedniej produkcji studia – filmie „Twój Vincent”.
Monumentalne dzieło Władysława Reymonta przepełnione jest kwiecistymi opisami przyrody. Film zostanie zrealizowany na podstawie malarstwa okresu Młodej Polski, które idealnie oddaje nastrój powieści. Na dużym ekranie pojawią się interpretacje dzieł takich artystów jak Józef Chełmoński, Ferdynand Ruszczyc czy Leon Wyczółkowski.
Muzykę do filmu stworzył wielokrotnie nagradzany producent Łukasz L.U.C. Rostkowski. Kompozytor w ramach międzynarodowej Rebel Babel Film Orchestra tworzy specjalny słowiański kolektyw muzyków folkowych, którzy tak jak malarze za pomocą tradycyjnych środków (instrumenty ludowe i śpiewy) stworzą magiczny i analogowy pejzaż dopełniający piękno malowanych obrazów.
Diana Dąbrowska
Filmoznawczyni, animatorka kultury, absolwentka studiów kulturoznawczych na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Łódzkiego. Jej teksty i wywiady ukazały się m.in. w tomach zbiorowych (np. Europejskie kino gatunków, red. Piotr Kletowski, Wyd. Uniwersytetu Jagiellońskiego 2016), Studiach filmoznawczych czy na wirtualnych łamach Filmwebu.
Jest stałą współpracowniczką miesięcznika KINO i Kultury Liberalnej. Od 2019 jest dyrektor artystyczną Festiwalu Filmowego Hommage a’ Kieślowski w Sokołowsku. Jest laureatką nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii Krytyka Filmowa.