W niedzielne popołudnie 19 grudnia odbyła się 20. edycja Prezentacji gry na ligawkach, w której wzięły udział 32 osoby z powiatu sokołowskiego i okolic.
Wśród uczestników konkursu było 11 dzieci w wieku od 5 do 12 lat!
Na placu przed budynkiem Sokołowskiego Ośrodka Kultury po raz kolejny miłośnicy gry na tym instrumencie zaprezentowali swoje umiejętności. Byli mali, duzi i ci starsi… wszyscy jednym dźwiękiem obwieścili, że Święta Bożego Narodzenia są coraz bliżej!
Komisja konkursowa, składająca się z muzyków: Anety Mroczek, Damiana Wołyńca i Grzegorza Niewińskiego, wyłoniła zwycięzców:
1. miejsce – Paweł Bondarczuk
2. miejsce ex aequo – Izabela Kaczmarska i Rafał Gałaguz
3. miejsce – Mariusz Gałaguz
Gratulujemy!
tradycja gry na ligawkach
Ten typowo pasterski instrument wykorzystywany był przez wieki do celów praktycznych. Donośnym dźwiękiem ligawki pasterze zwoływali zwierzęta na wypas i odstraszali wilki.W okresie adwentu na Podlasiu gra na ligawce nabierała obrzędowego charakteru. Wierzono, że tak jak w niebie Michał Archanioł grą na trąbie wieszczy koniec świata, tak na ziemi głos ligawek przypomina o nadchodzących świętach, potrzebie skupienia, powagi i modlitwy. Kiedy mieszkańcy podlaskich wiosek podążali do kościoła na roraty, mężczyźni dęli w ligawki, stając w pobliżu rzek lub studni, aby woda potęgowała dźwięk. Podobnie było wieczorem. Ostatni raz otrąbywano adwent, kiedy ludzie szli na Pasterkę.
Gra na ligawkach przetrwała na terenach nadbużańskich do dnia dzisiejszego. Tę umiejętność posiada wielu starszych i młodszych mieszkańców powiatu sokołowskiego, węgrowskiego, siedleckiego, siemiatyckiego. Na naszym terenie muzykuje w ten sposób ponad 30 osób. Często są to całe rodziny, w których ojcowie i dziadkowie przekazują swoje umiejętności młodym pokoleniom.