W poniedziałek 27 lutego w Sokołowskim Ośrodku Kultury odbyło się spotkanie z przedstawicielami fundacji Orla Straż: Dariuszem Celińskim i Andrzejem Ochałem.
Zapraszamy także na dwie wystawy fotografii przygotowane przez Fundację Orla Straż, zajmującą się pomocą humanitarną dla uchodźców. Jedna z wystaw, znajdująca się w holu SOK przedstawia fotografie twarzy dzieci oraz osób dorosłych, mieszkańców obozu, ofiar terroryzmu na Bliskim Wschodzie, który znajduje się w irackim Kurdystanie. Druga – znajdująca się na placu przed ośrodkiem – przedstawia poruszające obrazy zniszczeń, tragedii tysięcy ludzi i terroryzmu na Bliskim Wschodzie oraz fotografie z pomocy niesionej przez fundację.
Fundacja Orla Straż
Została założona w marcu 2016 roku przez kmdr ppor. rez. Bartosza Rutkowskiego. W tym czasie, w Iraku i Syrii tzw. Państwo Islamskie wciąż dokonywało licznych zbrodni na ludności cywilnej, które zapoczątkowało w 2014 roku. Ludzie, którzy musieli uciekać z podbitych przez terrorystów miast, potrzebowali pilnej pomocy w obozach dla przesiedleńców. Trwał kryzys humanitarny, a wojska koalicji antyterrorystycznej dopiero formowały swoje szeregi.
Przed założeniem fundacji Bartosz Rutkowski pełnił funkcję szefa szkolenia Ośrodka Szkolenia Nurków i Płetwonurków WP w Gdyni. 7 października 2015 roku o godz. 7:15, na kwadrans przed przystąpieniem do codziennych zajęć przeczytał artykuł o torturowaniu i ukrzyżowaniu 12-letniego chłopca w Syrii. Pomyślał o swoich synach, z których starszy był rówieśnikiem zamordowanego. Po szybkiej refleksji czy jest w stanie uratować choćby jedno dziecko przed podobną tragedią, podjął znamienną dla swojego życia decyzję. Postanowił odejść na emeryturę i wyjechać na Bliski Wschód do Irackiego Kurdystanu. Pod koniec 2015 roku złożył wypowiedzenie ze służby wojskowej, a trzy miesiące później był już w drodze do Iraku.
Misją Fundacji Orla Straż jest pomoc ofiarom terroryzmu na Bliskim Wschodzie. Wspierają rodziny, które straciły bliskich, dom oraz dorobek całego życia w wyniku najazdu terrorystów z ISIS. Pomagają im w powrocie do życia, jakie wiedli przed wojną, wywołaną przez islamskich fundamentalistów. Realizują swoje działania m.in. przez odbudowę zniszczonych miejsc pracy, wspieranie edukacji wdów i sierot oraz pomoc rozwojową udzielaną w bardzo szerokim zakresie. Nie mają jednej, ustalonej dziedziny, w której się specjalizują, ponieważ dostosowują swoje działania do aktualnych potrzeb poszkodowanych społeczności.