W miniony czwartek w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku mieliśmy okazję wysłuchać wykładu który wygłosiła Marta Sztokfisz – dziennikarka i autorka wielu książek biograficznych. Tym razem spotkanie poświęcone było życiu i twórczości polskiego piosenkarza, poety – Marka Grechuty, który uznawany jest za najważniejszego przedstawiciela polskiej poezji śpiewanej. Jego twórczość łączy odbiorców w każdym wieku.
Podczas wykładu autorka książki „Chwile, których nie znamy. Opowieść o Marku Grechucie” przytoczyła wiele ciekawostek z życia piosenkarza.
Opowiedziała o tym jak zbierała materiały do napisania książki – o spotkaniach z osobami, które znały historię życia poety w rodzinnym Zamościu, latach wczesnego dzieciństwa spędzonych w podwarszawskich Chylicach, o rozwodzie rodziców, a także o matce, dla której syn był jedyną dumą, miłością i która nie została zaproszona na jego ślub, o jego pierwszej miłości, chorobie…
To właśnie choroba afektywna dwubiegunowa utrudniała mu karierę, zdarzało się tak, iż z powodu ataków przerywał występy, co przez odbiorców było błędnie uważane za skutki nadużywania alkoholu.
Marta Sztokfisz zachęcała seniorów do wysłuchania w zaciszu domowym piosenek Grechuty. Jego utwory oddają nasze zwyczajne uczucia, potrzebę miłości, sentymentu, wzruszenie. Kto nie słyszał takich utworów „Nie dokazuj” , „Dni, których nie znamy”? Być może po tym wykładzie słowa tych piosenek nabiorą zupełnie innego sensu…