W poniedziałek, 21 października br., animatorzy naszego ośrodka kultury na czele z dyrektorem Marcinem Celińskim odwiedzili teren Obozu Zagłady Muzeum Treblinka.
Historię tragedii tego miejsca oraz symbolikę upamiętnienia przybliżyła Monika Samuel z działu naukowo-wydawniczego Muzeum, opiekun projektu „Las Korczakowski”. Grupa zapoznała się także z wystawą stałą oraz obejrzała dostępne materiały multimedialne.
Kulminacyjnym momentem wizyty było zasadzenie drzewa – pięknego klonu – na terenie „Lasu Korczakowskiego”.
Na tabliczce umieszczonej przed drzewem SOK widnieją słowa:
Jesteśmy braćmi jednej ziemi. Wieki wspólnej doli i niedoli – długa wspólna droga – jedno słońce nam przyświeca. Jeśli chcesz zmieniać świat, zacznij od siebie.
Janusz Korczak
“Las Korczakowski” założony został w 2021 roku z inicjatywy Muzeum Treblinka oraz Polskiego Stowarzyszenia im. Janusza Korczaka. Celem projektu jest upamiętnienie idei Janusza Korczaka, Stefanii Wilczyńskiej i wszystkich osób z nimi współpracujących, a przede wszystkim dzieci, które zginęły w Obozie Zagłady Treblinka II.
Cały zespół Sokołowskiego Ośrodka Kultury był bardzo poruszony tą wizytą. Jesteśmy szczęśliwi, że tym nowym drzewkiem w „Lesie Korczakowskim” razem z tyloma wspaniałymi instytucjami i środowiskami z całego świata, przyczyniamy się do propagowania pięknych wartości ważnych dla całej ludzkości.
Sokołowski Ośrodek Kultury jest pierwszym domem kultury, który zasadził swoje drzewko w tym niezwykłym miejscu.