Noc Świętojańska (zwana też kupalnocką, kupałą, sobótką, Nocą Kupały) dawniej była słowiańskim świętem związanym z letnim przesileniem słonecznym, które celebrowano podczas najkrótszej nocy w roku, najczęściej w okolicy 21-22 czerwca. Z biegiem lat, wraz z rozpowszechnianiem chrześcijaństwa, charakter tego święta ulegał zmianie. Ostatecznie obchody kupalnocki przypadają w wigilię uroczystości ku czci św. Jana Chrzciciela.
Podczas obchodów świętojańskich palono ogniska zwane sobótkami, wokół których tańczyły ubrane na biało dziewczęta przepasane bylicą i śpiewające pieśni miłosne. Ważną rolę pełnił także obrzęd poszukiwania mitycznego kwiatu paproci oraz puszczania świętojańskich wianków na wodzie. Były to jedno z najpopularniejszych wydarzeń, które przyciągało uwagę niemalże wszystkich mieszkańców miast czy wsi.
Po kilkuletniej przerwie obchody Nocy Świętojańskiej na nowo zagościły w imprezowym kalendarzu Sokołowa Podlaskiego. Obecnie również nie brakuje uroczystych pochodów, występów zespołów regionalnych, a przede wszystkim świetnej zabawy. Jest to doskonała okazja do „podróży w czasie” i powrotu wspomnieniami do czerwcowych nocy spędzonych w gronie przyjaciół nad rzeką Bug.
Z pewnością wielu mieszkańców naszego miasta doskonale pamięta obchody Nocy Świętojańskiej sprzed kilku lat, kiedy to tłumy zbierały się nad brzegiem Bugu celebrując sobótkę. Mamy nadzieję, że ta tradycja zostanie podtrzymana przez kolejne pokolenia sokołowian.