Kolejny raz na Smykofoni nie zawiodły melomaluszki wraz ze swoimi rodzicami!
11 marca 2018 r. w wypełnionej po brzegi Galerii DOM w Sokołowskim Ośrodku Kultury przemierzaliśmy polną dróżkę wraz z kaczuszką. Zajrzeliśmy na wiejskie podwórko. Poznaliśmy samotną kaczuszkę, która pragnie kwakać w towarzystwie innych kaczek. Dowiedzieliśmy się jak nazywają się zespoły wykonawcze złożone z dwóch, trzech, czterech osób. Zaśpiewaliśmy chórem, zagrała perkusyjna orkiestra i zatańczyły wesoło dzieci-kaczuszki. Było, jak zawsze, śpiewnie, tanecznie i radośnie!
W tym miesiącu gościliśmy:
- Tomasza Marczyńskiego / puzon, Kacpra Kortasa / saksofon,
- Grzegorza Sikorskiego / instrumenty perkusyjne
- Adę Wdziękońską / prowadzenie koncertu
Smykofonia to sezon koncertowy dla melomaluszków, rodziców, dziadków, wujków i cioć pod hasłem Na muzykę nigdy nie jest za wcześnie. Wiedza o wczesnym rozwoju zdolności muzycznych dzieci, idea rodzinnego uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych oraz idee związane z terminem audience development (rozwój publiczności) są motorem działania dla nas i wielu renomowanych instytucji w Europie i Ameryce Płn., które organizują stałe cykle koncertowe dla najmłodszych. Bezpośrednią inspiracją Smykofonii jest cykl Chamber Tots (Kameralne Maluchy), organizowany przez słynną Wigmore Hall w Londynie.
Program Smykofonii budujemy w oparciu o doświadczenia fundacji Muzyka jest dla wszystkich, współpracujących animatorów, pedagogów, ekspertów oraz wybitnych artystów. Kształt koncertów Smykofonii wynika z potrzeb i możliwości percepcyjnych małych dzieci. Utwory są raczej krótkie i zróżnicowane, mają przejrzystą fakturę. Czas trwania koncertu to około 40-45 minut. Wykonawcy nawiązują bliski kontakt z publicznością. Interakcji sprzyja brak dystansu i tradycyjnego podziału na scenę i widownię. Scenografia sali również odgrywa rolę (kolorowe wykładziny i poduchy).