W okolicy świąt Bożego Narodzenia od 20 lat przed budynkiem SOK organizowane są Powiatowe Prezentacje Gry na Ligawkach. Cel tego wyjątkowego konkursu był jeden – uchronić od zapomnienia tradycję gry na ligawkach podlaskich , czyli długich drewnianych trąbach, w innych regionach Polski zwanych też trombitami czy bazunami.
Każdego roku około 30 muzyków ludowych z powiatu sokołowskiego prezentuje widowni swój kunszt gry na ligawce, kultywując zwyczaj swoich pradziadów. Często jest to rodzinne granie, a umiejętności młodym chłopcom i dziewczętom są przekazywane przez starsze pokolenia. Na ziemi sokołowskiej tradycję rodzinnego grania popularyzują rody: Maliszewskich i Gałaguzów z Wieski, Przewoźników z Kamieńczyka. Niezaprzeczalnym mistrzem z ogromną wiedzą o tym instrumencie, który sam wykonał dziesiątki ligawek jest Pan Edward Szymaniak z Dzieżb.
Z opowieści najstarszych muzyków ludowych dowiadujemy się, że dźwięk ligawek rozbrzmiewa najlepiej, gdy jest wygrywana nad wodą przy mrozie o wschodzie lub o zachodzie słońca, wówczas echo dobrze niesie melodię, która wzbijała się ku niebu, która nagle zapada w głuche milczenie grudniowej nocy czy poranka. I chociaż w naszym mieście prezentacje odbywają się zazwyczaj w południe, to bez wątpienia są one swoistym symbolem nadchodzących świąt, a ich niepowtarzalny dźwięk pozwala powrócić wspomnieniami do dawnych lat i tradycji.
Konkurs ten jest również ogromnym przeżyciem zarówno dla uczestników jak i dla nas – organizatorów, gdzie nieprzerwanie od dwudziestu lat obserwujemy spotkania zaprzyjaźnionych rodów z różnych stron naszego powiatu, a z roku na rok ich grono jest bogatsze o młodsze pokolenia. Właśnie takie działania sprawiają, że wierzymy, że tradycja polska nigdy nie zostanie zapomniana.