forma aktywności artystycznej:
zespół muzyczny
kierownik muzyczny:
Magdalena Rusiniak
wiek uczestników:
dorośli
„Kapela Retro” powstała w 2018 roku z inicjatywy czterech muzyków. Początkowo miała być małym zespołem akustycznym, jednak z biegiem czasu skład osobowy i instrumentalny się zmienił. Dziś gra tu dziewięć osób na różnych instrumentach.
„Kapela Retro” ma na swoim koncie I miejsce w Przeglądzie Kapel Ludowych w Jabłonnie Lackiej w 2019 r., I miejsce w Regionalnym Przeglądzie w Gródku w 2021 r., I miejsce w Siemiatyckim Przeglądzie Kapel i Zespołów Ludowych w 2021 r., oraz I miejsce w Przeglądzie Kapel Ludowych w Jabłonnie Lackiej w 2022 r. a także występy na różnych Festiwalach i imprezach okolicznościowych.
Od stycznia 2022 r. zespół działa przy Sokołowskim Ośrodkiem Kultury.
Kapela, jak sama nazwa wskazuje, gra w przeważającej większości utwory retro w każdym stylu muzycznym, począwszy od klasyki, poprzez muzykę latynoamerykańską, pop, aż po piosenki ludowe. Są tu piosenki świąteczne, z okresu dwudziestolecia międzywojennego, z lat 50., 60., 70., aż po bardziej współczesne, sprzed lat dwudziestu. Utwory grane są na żywo, w aranżacji kierownika zespołu.
W skład Kapeli wchodzą:
- Wojciech Wilk – trąbka, śpiew
- Wojciech Rusiniak – trąbka, saksofon altowy, śpiew
- Adrian Paciorek – trąbka
- Andrzej Potocki – saksofon tenorowy, klarnet
- Eugeniusz Pogorzelski – kontrabas,
- Jerzy Bartnik – akordeon
- Tadeusz Rozbicki – gitara
- Janusz Gryglas – perkusja
- Magdalena Rusiniak – śpiew, flet poprzeczny
zobacz film:
skład zespołu:
Magdalena Rusiniak – śpiew, flet poprzeczny
Z muzyką związana od 7 roku życia. Absolwentka Państwowej Podstawowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Stanisława Moniuszki w Warszawie, w 1994 r. ukończyła naukę w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia im Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie fortepianu. Wieloletni muzyk Warszawskiej Orkiestry „Sonata” (koncerty w Polsce, na Litwie, w Wielkiej Brytanii). Śpiewała w chórze mieszanym w Wołominie oraz grała w big bandzie. Była członkiem wielu zespołów weselnych, m.in. „Andromeda”, „Semafor”, „Progres” gdzie grała na flecie poprzecznym, instrumentach klawiszowych i śpiewała. Przez kilka lat flecistka Siedleckiej Orkiestry Kolejowej i przez ponad 10 lat Miejskiej Orkiestry Dętej w Węgrowie. Sopran I w Kameralnym Chórze KOE działającym przy Sokołowskim Ośrodku Kultury. Zaangażowana w różnorodne projekty muzyczne, akompaniator, przez kilka lat instruktor nauki gry na fortepianie w Węgrowskim Ośrodku Kultury, obecnie w Ośrodku Kultury w Sokołowie.
Eugeniusz Pogorzelski – kontrabas, gitara hawajska, śpiew
Swoją przygodę z muzyką rozpoczął jako 8 – letni chłopiec grając na organkach a dwa lata później na akordeonie. W czasach szkolnych tańczył w zespole regionalnym, gdzie poznał również podstawy gry na gitarze. W latach 70 – tych i 80 – tych był członkiem zespołu muzycznego „Bez nazwy”, który grał na weselach i zabawach. Pod koniec lat 80 – tych wstąpił do orkiestry dętej działającej przy Ochotniczej Straży Pożarnej Sokołów, gdzie grał na tubie. W 2018 r. w prezencie urodzinowym otrzymał od syna kontrabas i wówczas podjął decyzję o założeniu zespołu muzycznego
Wojciech Wilk – trąbka, śpiew
Współtwórca zespołu „Retro”, muzyk z 38 – letnim doświadczeniem. W 1984 r. rozpoczął grę na trąbce w orkiestrze Ochotniczej Straży Pożarnej w Sterdyni. W międzyczasie grał w szkolnym zespole ludowym a będąc uczniem Technikum Mechanicznego w Węgrowie w orkiestrze dętej i big bandzie. Od 2008 r. przez około 10 lat był pierwszym trębaczem Sokołowskiej Orkiestry Dętej. Grał też na akordeonie w zespole weselnym „Vulcan” oraz wziął udział w projekcie muzycznym z grupą „Trochę Jazzu”. Od 2019 r. związany z Siedlecką Orkiestrą Kolejową oraz z Miejską Orkiestrą Dętą w Węgrowie
Jerzy Bartnik – akordeon
Trzeci z założycieli zespołu „Retro”. Podstawy muzyki i gry na akordeonie poznał w Węgrowie. Tu też ukończył Ognisko Muzyczne przy Liceum Ogólnokształcącym w klasie akordeonu Andrzeja Giersa. Przez wiele lat grał na instrumentach klawiszowych na weselach i zabawach ludowych z takimi zespołami jak „Andromeda” z Miedzny, „Krater” i „AKT Z” z Sokołowa Podlaskiego. W latach 1983 – 85 był tubistą orkiestry w technicznej Szkole Wojsk Lotniczych w Zamościu. Od 2018 r. związany z zespołem weselnym „EMZET” z Węgrowa
Wojciech Rusiniak – trąbka, saksofon, śpiew
Absolwent Szkoły Muzycznej I stopnia im. Michała Kleofasa Księcia Ogińskiego w Sokołowie Podlaskim w klasie trąbki. Gra również na fortepianie. Tenor/bas w Kameralnym Chórze KOE, działającym przy Sokołowskim Ośrodku Kultury. Laureat wielu konkursów wokalnych. W 2021 roku brał udział w przesłuchaniach do programu The Voice Kids. Najmłodszy muzyk „Kapeli Retro”,uczeń Niepublicznego Liceum w Stoczku oraz Szkoły Muzycznej I stopnia im. Michała Kleofasa Księcia Ogińskiego w Sokołowie Podlaskim w klasie saksofonu. Grał również w Orkiestrze Dętej w Sokołowie Podlaskim.
Andrzej Potocki – saksofon, klarnet
Od młodych lat grał w ognisku muzycznym. W 1978 r. jako absolwent Wojskowej Szkoły Muzycznej II stopnia w Gdańsku został skierowany do pracy w Orkiestrze Koncertowej Wojska Polskiego na etacie koncertmistrza. Współpracował z wieloma zespołami weselnymi, kilka lat grał z zespołem jazzu tradycyjnego „Silver Band” (uczestniczył w Festiwalu „Złota Tarka”). W latach 80 – tych grał cykliczne imprezy w Pałacu Prezydenckim i Radzie Ministrów. Muzyk orkiestr cyrkowych grających w Niemczech, Danii i Szwecji. Kilka miesięcy spędził na statku wycieczkowym dookoła Ameryki grając w show bandzie.
Adrian Paciorek – trąbka
Absolwent Szkoły Muzycznej II stopnia w Siedlcach w klasie trąbki. Przez kilka lat grał w Miejskiej Orkiestrze Dętej w Węgrowie, gdzie pod okiem Tomasza Gronowskiego poznawał podstawy gry na instrumencie, a także w Orkiestrze Kolejowej w Siedlcach. W 2021 r. brał udział w koncercie „Gloria Polonica” 1920 z Warszawską Orkiestrą Symfoniczną „Sonata” im. Bogumiła Łepeckiego. Nauczyciel umuzykalnienia w Sokołowskim Ośrodku Kultury.
Tadeusz Rozbicki – gitara
W wieku 13 lat kupił pierwszą gitarę i już trzy lata później jeździł po weselach. Jako 17 – latek zaczął grać w zespole Skolion działającym w Sokołowskim Ośrodku Kultury. Po wojsku wrócił do muzykowania i przez około 12 lat grał w różnych składach tego samego zespołu. Po 30 latach przerwy wrócił do pasji i obecnie gra w Kapeli Retro.
Janusz Gryglas – perkusja
Muzykę kochał od najmłodszych lat ale pierwszy występ miał w czasach licealnych, gdy razem z zespołem zagrał w kościele na mszy beatowej dla młodzieży. Następnie przez wiele lat grał na weselach i zabawach. Po 25 latach przerwy postanowił wrócić do muzykowania grając bluesa i rocka. Aktualnie perkusista Kapeli Retro.
Z Kapelą Retro współpracuje czwarty założyciel zespołu – Roman Brochocki, który służy swoim talentem literackim, pisze wiersze oraz teksty piosenek.