Stowarzyszenie Kin Studyjnych oraz Kino Sokół zapraszają na kolejny pokaz z cyklu pt. Krótka historia polskiego kina – “Zezowate szczęście” w reżyserii Andrzeja Munka.
Zezowate szczęście
Historia życia Jana Piszczyka – oportunisty, któremu los ciągle płata figle.
Film opowiada w groteskowo – karykaturalnym ujęciu losy pechowego oportunisty, który – w różnych warunkach na przestrzeni dwudziestu lat – usiłuje przypodobać się aktualnym władzom. Wszelkie te próby “dobrze widzianych” metamorfoz kończą się fiaskiem: Piszczyk pozostaje antybohaterem – kolejnych bezkrytycznych “przemian” dokonuje zawsze za późno.
Jan Piszczyk od wczesnej młodości starał się jak najlepiej dopasować do aktualnej tendencji społecznej i politycznej. Przed wojną zapisał się do harcerstwa. Niestety, mimo usilnych starań, skompromitował się podczas defilady. Niezrażony niepowodzeniem zapragnął zostać korporantem, lecz podczas antysemickich zajść na uniwersytecie wzięto go za Żyda. Podczas wojny założył upragniony mundur podchorążego, ale trafił do oflagu. Wreszcie wraz z nastaniem PRL-u wydawało się, że los się do niego uśmiechnął. Nie na długo.
“Zezowate szczęście” dowiodło, że Andrzej Munk to nie tylko mistrz w obnażaniu fałszu narodowych stereotypów i symboli. Pokazało biegłość twórcy w operowaniu zarówno językiem tragedii, jak i komedii. Stało się też świadectwem wyczulenia reżysera na problemy współczesności, takie jak choćby przerost biurokracji i jego konsekwencje. Wartość “Zezowatego szczęścia” ujawnia się jeszcze w czym innym. Film ów jest mianowicie zdumiewająco udanym połączeniem różnych stylów i poetyk. Krytycy znaleźli w dziele Munka zjadliwą ironię, groteskę, elementy czysto komediowe i dramatyczne oraz cechy powiastki filozoficznej w duchu wolteriańskim. Przy tak dużej różnorodności i “rozrzucie” stylistycznym próżno szukać w “Zezowatym szczęściu” zgrzytów, zbędnych scen, chybionego aktorstwa… W warstwie fabularnej film Munka stanowi studium postawy obecnej w każdej epoce i w każdym społeczeństwie.
Krótka historia polskiego kina
Polska kinematografia jest jedną z najciekawszych spośród wielkich narodowych kinematografii drugiej połowy XX. wieku. Historia naszej kinematografii to historia polskich reżyserów i reżyserek. W przeglądzie “Krótka historia polskiego kina“ skupiliśmy się na prezentacji wybranych tytułów największych twórców i twórczyń głównego nurtu.
Jak zmieniała się wrażliwość filmowców? Czy czerpali oni z europejskiego i światowego kina czy tworzyli nową jakość? Jak wpływały na nich zmiany społeczne i geopolityczne? W końcu: jak polskie kino rezonowało za granicami naszego kraju? Przegląd jest unikatową możliwością przypomnienia najważniejszych, poddanych cyfrowej rekonstrukcji, dzieł powstałych nad Wisłą na dużych, kinowych ekranach i poprzez nie zajrzenia pod podszewkę zmian, jakie zachodziły w ciągu kolejnych dekad PRL-u.
Cykl 10 filmów ze wstępami w formie wykładu wideo prezentuje sylwetkę twórcy/twórczyni, wprowadza w tematykę dzieła, przybliża realia polityczno-społeczne jego powstania. Każdy wstęp zawiera też analizę formalną dzieła z naciskiem na scenariusz, sztukę operatorską, grę aktorską, montaż, scenografię i kostiumy. Wskazuje też aktualny wymiar dzieła i proponuje możliwe tropy interpretacyjne. Prologi zrealizowane są w sposób przystępny, bardziej popularyzatorski niż akademicki, osadzając poszczególne filmy w szerokim, kulturoznawczym kontekście.
Lista tytułów:
- Zezowate szczęście, reż. Andrzej Munk | 21 czerwca
- Sanatorium pod klepsydrą, reż. Wojciech Jerzy Has | 5 lipca
- Barwy ochronne, reż. Krzysztof Zanussi | sierpień
- Aria dla atlety, reż. Filip Bajon | wrzesień
- Gorączka, reż. Agnieszka Holland | październik
- Przypadek, reż. Krzysztof Kieślowski | listopad
- organizator przeglądu: Stowarzyszenie Kin Studyjnych
- kurator przeglądu: Tomasz Kolankiewicz
- partnerzy: WFDiF, DI Factory
- Przegląd współfinansowany ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej