W ramach 6. edycji festiwalu SokoLove Film zapraszamy na pokaz specjalny filmu “Skąd dokąd” z udziałem montażysty Piotra Ogińskiego. Spotkanie poprowadzi dziennikarz filmowy Ryszard Jaźwiński.
Wstęp wolny. Bezpłatne miejscówki dostępne w kasie kina oraz online.
Skąd dokąd
Początek inwazji Rosji na Ukrainę. Miliony osób próbują wydostać się z terenów zagrożonych ostrzałem i okupacją, ale dostępne środki transportu nie docierają do najdalszych zakątków rozległego terytorium. Poszukujący bezpiecznego schronienia Ukraińcy wsiadają bez zastanowienia do zakurzonego vana na obcych rejestracjach.
Ludzie zawieszeni w czasie i przestrzeni, w obliczu niepewnego tu i teraz, decydują się na porzucenie tego, co mają najcenniejsze. Dla niektórych są to nie tylko najbliżsi i cały dorobek życia, ale też krowa, kot, czy przesiąknięte wspomnieniami podwórko za domem. Kijów, Czernihów, Charków, Kramatorsk, Zaporoże, Czugujew, Bachmut. Samochód przemierza dziesiątki tysięcy kilometrów, nieraz z liczbą pasażerów ponad dopuszczalne normy, pełniąc rozmaite funkcje: poczekalni, szpitala, schronu, a przede wszystkim przestrzeni do zwierzeń i wyznań, którymi w sposób naturalny zaczynają dzielić się współtowarzysze podróży z przypadku. Słowa przeplatają się z surowym krajobrazem naznaczonej zniszczeniami Ukrainy widzianym z okien ich tymczasowego domu, konfesjonału na kółkach. Opowieści płyną, i podobnie jak wojna, zdają się nie mieć końca.
„Skąd dokąd” to zapis wielogłosowej narracji. Portret zbiorowy złożony z doświadczeń ludzi, którzy mają jeden cel: znaleźć bezpieczne schronienie. W vanie, ich tymczasowym azylu, zniesione są różnice płci, wieku, koloru skóry, sprawności fizycznej, pochodzenia, tożsamości, poglądów czy wiary. W języku ukraińskim „skąd” (звідки / zvidky) i „dokąd” (куди / kudy), to też rutynowe pytania zadawane podczas próby przebicia się przez liczne punkty kontrolne, rozmieszczone na terenie Ukrainy.
„Skąd dokąd” znalazł się na shortliście 15 filmów 96. Nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej – Oscarów® w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Dokumentalny.
gość:
Piotr Ogiński
Montażysta filmowy, absolwent i wykładowca Łódzkiej Filmówki oraz członek Europejskiej Akademii Filmowej.
Jego filmy były pokazywane i nagradzane na najlepszych polskich i międzynarodowych festiwalach m. in. Cannes, TIFF, IDFA, CPX.DOCS, Sheffield Doc/Fest, Palm Springs IFF, Doc Against Gravity, Krakowski Festiwal Filmowy i wiele innych.
obejrzyj zwiastun:
reżyseria: Maciej Hamela
scenariusz: Maciej Hamela
zdjęcia: Yura Dunay, Wawrzyniec Skoczylas, Marcin Sierakowski, Piotr Grawender
muzyka: Antoni Komasa-Łazarkiewicz
montaż: Piotr Ogiński
produkcja: Piotr Grawender (Affinity Cine), Maciek Hamela (Pemplum)
nagrody:
Millenium Docs Against Gravity | Konkurs Polski – Maciej Hamela, Nagroda Sieci Kin Studyjnych
Festiwal Filmowy Opolskie Lamy | Najlepszy Dokument
Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu | Nagroda Specjalna “Cierpliwe oko” im. Kazimierza Karabasza
OFF CAMERA | Nagroda Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych (KIPA)
Festiwal Młodzi i Film | Konkurs Pełnometrażowych Debiutów Dokumentalnych – Wielki Jantar, Nagroda Dziennikarzy – Za pełnometrażowy film dokumentalny
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.