Drohiczyn – urokliwe miasteczko, o bogatej historii, ciekawych zabytkach i pięknych krajobrazach, było miejscem kolejnego, już II Nadbużańskiego Pleneru Malarsko – Fotograficznego Drohiczyn 2018.
Wybór miejsca na plenerowe spotkania jest niesłychanie ważny. Ono oprócz samych uczestników pleneru, tworzy klimat, nastrój i motywuje do pracy. Takim miejscem jest i pozostanie dla nas, niewątpliwie ziemia drohiczyńska. Charakter jej nadaje nieujarzmiona jeszcze rzeka Bug. Płynie zdecydowanie do konkretnego celu, jakby nie zwracała uwagi na to, co wokół się dzieje, a jednocześnie, tak jakby nic bez jej przyzwolenia nie mogło się wydarzyć, zaistnieć. Barokowe kościoły, cerkiew stoją dumnie mając pewność, że nikt obok nich nie przejdzie obojętnie – mają przecież taką historię, tyle wiadomości do przekazania. Wystarczy skupić na nich wzrok i rodzą się pytania, które czekają na odpowiedź.
Przyroda wyłaniająca się o świcie z mgły, ubrana w lśniące perły, którym wschodzące słońce dodaje barwy, ujmuje swym pięknem i można tak stać, tak trwać w ciszy, w zachwycie nad dziełem stworzenia.
W tym roku urzekła nas gościnność gospodarzy Restauracji Pod Katedrą, gdzie mieszkaliśmy. Mamy nadzieję, na ponowne spotkanie.
W plenerze, który odbył się w dniach od 1 do 8 sierpnia b.r. wzięło udział sześciu twórców związanych z Grupą Plastyczną „W Drodze” działającej przy Sokołowskim Ośrodku Kultury pod kierunkiem Joanny Błońskiej: Piotr Daniluk, Adam Borowy, Aneta Kocak, Anna Wrzosek, Monika Pajka, Teresa Pieniak. Do wspólnej pracy została zaproszona Aleksandra Rykała z Siedlec.
Tak więc Drohiczyn był miejscem, które inspirowało uczestników pleneru do wymiany doświadczeń,integracji, wspólnych działań plastycznych, a przede wszystkim do twórczej pracy, której efekty będziemy mogli zobaczyć na wystawie w Galerii DOM Sokołowskiego Ośrodka Kultury w październiku b.r. na którą już zapraszamy.