sala widowiskowa
Sokołowski Uniwersytet Trzeciego Wieku zaprasza na zakończenie roku akademickiego 2020/2021 i wykład Doroty Pikuli-Kuziak, historyk sztuki, kustosza Muzeum Diecezjalnego w Siedlcach. To będzie pierwsze spotkanie na żywo, po prawie rocznej przerwie, kiedy to wykłady SUTW odbywały się tylko online.
Czy kiedykolwiek pozwolono płótnu wyśpiewać bardziej kapryśne melodie, bardziej niezwykły akord z tonów nowych, nieznanych, subtelnych, urzekających?
Charles Baudelaire
Wykład „Muzyka w dziele malarskim” to ukazanie obszaru relacji jakie zachodzą pomiędzy muzyką a malarstwem, zjawiska barwnego słyszenia i malarskiego widzenia dźwięków, oddziaływania dźwięku i koloru wprost na duszę zarówno muzyka jak i malarza.
Znakomity malarz Wassily Kandinsky używa pięknej metafory: „Kolor jest klawiszem. Oko jest młoteczkiem. Duch zaś wielostrunowym fortepianem”. Czy w kolorze możemy odnaleźć harmonię, melodię, rytm i odwrotnie czy kolorem możemy wyrazić dźwięki i harmonię?
Dorota Pikula-Kuziak
Historyk sztuki, kustosz Muzeum Diecezjalnego w Siedlcach, absolwentka Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Autorka licznych artykułów i wykładów dla przewodników warszawskich, nauczycieli, uczniów a także studentów UTW w wielu miejscowościach popularyzujących sztukę, jej symbolikę, rolę i piękno; autorka książki “Tańcem oczarowana. Wspomnienia o Ziucie Buczyńskiej (1910-2002)” przybliżającej postać niezwykłej tancerki pochodzącej z Siedlec.
Laureatka prestiżowych nagród: Nagrody im. L. Benedyktowicza, Wawrzynu Sieleckiego i Złotego Jacka, będących wynikiem docenienia jej zaangażowania w pracę i pasję.