W czwartek, 9 stycznia br, w Galerii DOM odbyło się spotkanie z Bogusławem Niemirką oraz miało miejsce otwarcie wystawy archiwalnej “Unici Podlascy 1874-2024.” O czasach prześladowań podlaskich unitów od 1874 r. praktycznie do I wojny światowej opowiedział Autor wystawy.
Wystawa przybliża pamięć o prześladowaniach podlaskich unitów ze strony rosyjskiego aparatu państwowego, które wydarzyły się półtora wieku temu.
Represje na tle religijnym objęły wówczas całą populację unickich mieszkańców Podlasia m.in. z powiatu sokołowskiego, którzy należeli do dawnych unickich parafii w Sokołowie Podlaskim i sześciu parafii wiejskich.
Mimo 30 lat stałych prześladowań dawni unici nie ulegli.
Znamienna jest historia Michała Lewkowicza z Sokołowa Podlaskiego., który w dn. 12 stycznia 1884r. potajemnie przywiózł do Sokołowa misjonarza-jezuitę z Galicji. Przy próbie aresztowania ojca Franciszka Broera przez rosyjskiego żandarma, Lewkowicz razem z sąsiadami oswobodzili go z rąk żandarma i szybko wywieźli z miasta.
W 1905 r. dawni unici wpisali się do „Libri Conversorum” parafii w Sokołowie Podlaskim, Jabłonnie Lackiej, Skrzeszewie, Wyrozębach, Sterdyni i Zembrowie jako katolicy. Byli to przodkowie poważnej części dzisiejszych mieszkańców Sokołowa Podlaskiego i wschodnich gmin powiatu sokołowskiego.
Dzięki wysiłkom siedleckiego Archiwum Państwowego współczesne pokolenia mają okazję poznać prawdę tamtych dramatycznych wydarzeń.
Wystawę można obejrzeć do 14 stycznia br. w Galerii DOM w Sokołowskim Ośrodku Kultury.