Wystawa “Inne światy – inne perspektywy” to prace Barbary Pierzgalskiej.
Urodziła się w Siedlcach. Studia odbyła w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi. Dyplom uzyskała w 1970. Przez wiele lat zajmowała się projektowaniem tkanin dla przemysłu włókienniczego, projektowaniem wnętrz i odzieży unikatowej. Stworzyła wiele prac wykonanych techniką druku na tkaninie, kolażu, gobelinu, haftu. A wszystko to w klimacie subtelności, zwiewności, ulotności – świata, przyrody, życia. Obecnie zajmuje się tkaniną artystyczną, grafiką, malarstwem rysunkiem i projektowaniem wnętrz.
Fascynacja naturą, mnogość jej zjawisk i koloryt dały mi impuls do realizacji tkanin jedwabnych, w których rytm, ruch i wielowarstwowość dają iluzje przestrzeni. Pragnę poprzez swoje prace wciągnąć odbiorcę w mój świat, wzbogacić jego wyobraźnię, wrażliwość, a jednocześnie dać możliwość własnej interpretacji i wyboru.
Barbara Pierzgalska
Stypendystka Ministra Kultury i Sztuki. Rzeczoznawca przy Ministerstwie Kultury i Sztuki. Zorganizowała 35 wystaw indywidualnych. Brała udział w wielu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą (m.in. Francja, Finlandia, Chorwacja, Holandia, Serbia, Niemcy, Węgry, Grecja). Uczestniczy w plenerach malarskich w kraju i za granicą. Należy do ZPAP i Stowarzyszenia Pastelistów Polskich. Aktywnie uczestniczy w życiu artystycznym kraju. Jej prace znajdują się w muzeach polskich oraz w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą.
Otrzymała wiele nagród i wyróżnień. Odznaczona medalem “Zasłużony dla Kultury Polskiej”. W kadencji 2019 – 2023 jest członkiem Rady Programowej BWA i UP w Pile.
Barbara Pierzgalska – to artystka dojrzała i pełna pokory wobec życia i sztuki. Jej stosunek do życia jest pełen tolerancji i mądrego zrozumienia tego wszystkiego, co mieści się tak naprawdę w różnorodnych sposobach pojmowania otaczającej nas rzeczywistości. […] Pierzgalska jest też osobą konsekwentną i wcale niebezkrytyczną wobec funkcjonujących obecnie kulturowych i artystycznych wzorców i kanonów. Wbrew popularnym dziś koniunkturalnym modom, posiada ona odwagę tworzenia sztuki, w której “zakodowane” są szeroko pojmowana duchowość, wrażliwość i liryczna nastrojowość. Jak sama deklaruje: stara się w tworzonej przez siebie sztuce realizować, tak często podawane dziś w wątpliwość tradycjonalistyczne hasło: „Dobro-Prawda-Piękno.”
Rafał Boettner-Łubowski