Wystawa “Wybrałem góry” to prace Ryszarda Kowalewskiego, artysty malarza, wiceprezesa Związku Polskich Artystów Plastyków, a jednocześnie taternika, himalaisty, alpinisty oraz grotołaza.
Swoboda i dojrzały dukt pędzla artysty zdradza niebywały kunszt jego malarstwa. Dąży do pewnego rodzaju syntezy, odrzucając fotograficzne kadry, eliminując szczegóły, wydobywając istotę ujęć, ukazując również w nich stan swego ducha i emocji. Pasja górska ma dominujące odzwierciedlenie w jego twórczości, maluje góry i portrety ludzi gór. Swoje prace eksponuje przede wszystkim na wystawach indywidualnych, ale bierze też udział w prezentacjach zbiorowych w kraju i za granicą.
Góry sobie poradzą beze mnie, ja bez gór nie bardzo. Od lat, kiedy raki zawiesiłem na kołku, odwiedzam miejsca moich rozlicznych wypraw i maluję te przepiękne masywy.
Ryszard Kowalewski
Ryszard Kowalewski
Urodził się 29 listopada 1943 roku w Lublinie. Do Liceum Sztuk Plastycznych uczęszczał w Zamościu. Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie ukończył z wyróżnieniem w 1968 r. W latach 1968-1970 był asystentem w pracowni drzeworytu kolorowego prof. Wacława Waśkowskiego. W 1970 roku przeniósł się do Gdańska, gdzie w latach 1970-1974 pracował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych jako asystent profesorów: Włodzimierza Padlewskiego, Lecha Kadłubowskiego i Jerzego Zabłockiego. W latach 2010-2014 pełnił funkcję wiceprezesa Związku Polskich Artystów Plastyków. 14 listopada 2014 został wybrany, na czteroletnią kadencję, prezesem Okręgu Gdańskiego ZPAP. Aktualnie jest Przewodniczącym Rady Artystycznej ZO ZPZP w Gdańsku.
Zajmuje się malarstwem, jest kuratorem wystaw, pracuje społecznie na rzecz środowiska artystów plastyków. 4 grudnia 2020 został odznaczony przez Ministra Kultury Piotra Glińskiego odznaczeniem Zasłużony dla Kultury Polskiej.
Jego pasją, obok malarstwa, stała się wspinaczka wysokogórska. Wieloletnią przygodę z profesjonalnym alpinizmem rozpoczął w polskich Tatrach i począwszy od 1965 roku dokonywał liczących się w alpinizmie wejść, m. in. na dwa dziewicze siedmiotysięczne szczyty w Karakorum. Zmierzył się również z ośmiotysięcznikami w Himalajach – Nepalu, tam też zimą wszedł na dziewiczy szczyt sześciotysięczny. Dokonał pierwszych przejść na pięciotysięczne szczyty w Pamiro – Ałaju i Andach. Eksplorował również dziewicze jaskinie Kolumbii. Jeszcze do dziś niektóre światowe fachowe pisma rozpisują się nad jego triumfem w norweskich fiordach osiągnięcia przewieszonej mitycznej ściany Trollveggen, którą wraz kolegami zdobywał parę dni smagany wiatrem i mrozem.
W sportowych osiągnięciach dla niego nie było najważniejsze zdobywanie tych wysokich szczytów, ale pokonywanie samego siebie i przetrwanie. Ryszard Kowalewski należy do elitarnej zamkniętej grupy prawdziwych zdobywców niebezpiecznych szczytów.
W malarstwie polskim jako jedyny maluje góry, które zna jak nikt z autopsji i pokazuje je w sposób niebywale poruszający. Jego olbrzymie doświadczenia związane z górami, zaowocowało namalowaniem cyklu ośmiotysięczników.