Wystawa “Codzienne światło” to prace Jadwigi Marii Jarosiewicz, malarki i scenografki.
Ten niezwykły efekt emocjonalny i filozoficzny artystka uzyskuje poprzez technikę kładzenia farby, eliminacje konturowości, impresjonistyczną rolę światła. Jej pociągnięcia pędzla są zdecydowane, pewne, znamionują emocjonalny i spontaniczny stosunek do aktu tworzenia. Barwne plamy przenikają się wzajemnie, malowany podmiot łagodnie jest eksponowany przez tło. Ale równocześnie pomiędzy podmiotem a tłem zachowana jest harmonia kolorystyczna, która buduje nastrój obrazu
Jerzy Skrobot z Krakowa
Jadwiga Maria Jarosiewicz
Malarka i scenografka, urodziła się w Przemyślu. Ukończyła Wydział Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni prof. Czesława Rzepińskiego oraz Podyplomowe Studium Scenografii pod kierunkiem prof. Andrzeja Kreutz Majewskiego. Posiada duży dorobek twórczy w obydwu dziedzinach.
Jako scenograf zrealizowała ponad 100 premier, głównie w teatrach operowych w Polsce i za granicą, m.in w Niemczech, Japonii, Chinach, Anglii i na Kubie. Wiele projektów przygotowała dla Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie, m.in. do „Halki” i „Śpiewnika domowego” Stanisława Moniuszki w reżyserii Marii Fołtyn. Współpracowała z Teatrem Polskim w Warszawie pod dyrekcją Kazimierza Dejmka.
Intensywne związki z teatrem nigdy nie przeszkodziły Jadwidze Marii Jarosiewicz uczestniczyć w życiu plastycznym. Wiodącym tematem jej malarstwa jest człowiek. Jest portrecistką ludzi i zwierząt. Zwraca się również ku tematom sakralnym, m.in. ostatnia wystawa JESTEM – Galeria Dom Sokołowskiego Ośrodka Kultury czy udział w Quadriennale Betesda. Swoje prace malarskie i scenograficzne prezentowała na około 50 wystawach indywidualnych, i wielu zbiorowych. Jest związana twórczo z rodzinnym Podkarpaciem i Podkarpacką Zachętą – tutaj powstało wiele jej obrazów. Uczestniczy co roku w plenerach malarskich w Boguchwale, Wiśniowej i w Reymontówce. Bierze udział w wielu ważnych wystawach i aukcjach o charakterze charytatywnym, m.in. „Bliźniemu swemu” na rzecz Towarzystwa im. Św. Brata Alberta, „Aukcji Wielkiego Serca”, Aukcji „Aperio” i Podkarpackiego Hospicjum dla Dzieci.
Prace artystki znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych i muzealnych w Polsce i na świecie.