Od stycznia br. Sokołowski Ośrodek Kultury realizuje projekt pt. „Pro fide et Patria – Powstanie Styczniowe na ziemi sokołowskiej”, którego głównym celem jest wzbudzenie zainteresowania mieszkańców miasta wydarzeniami lat 1863-1864 i rolą ich przodków, którą pełnili w walkach o niepodległość.
Jednym z działań w ramach projektu był cykl warsztatów edukacyjno-plastycznych dla dzieci, młodzieży i seniorów. Uczestnicy warsztatów pod okiem instruktora pracowni plastycznej w Sokołowskim Ośrodku Kultury inspirowani materiałami historycznymi, albumami i różnymi opracowaniami tworzyli prace związane z symboliką, wydarzeniami, postaciami Powstania Styczniowego. Najmłodsze grupy korzystały z przygotowanej broszury edukacyjnej – kolorowanki.
Warto wspomnieć, że wniosek o dofinansowanie tego działania ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Powstanie Styczniowe 1863-1864” złożony przez pracowników SOK zajął drugie miejsce w ogólnopolskiej klasyfikacji i otrzymał środki w wysokości 66 000 zł, które w całości zostaną przeznaczone na realizację tego przedsięwzięcia.
Projekt “Pro fide et Patria – Powstanie Styczniowe na ziemi sokołowskiej” realizujemy przy wsparciu partnerów. Głównym partnerem w realizacji zadania jest Miejska Biblioteka Publiczna w Sokołowie Podlaskim.
Pozostałymi partnerami są: Archiwum Państwowe w Siedlcach, Muzeum Zbrojownia w Liwie, Stowarzyszenie Klasztor Węgrów – Centrum Dialogu Kultur, I Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Sokołowie Podlaskim, Zespół Szkół nr 1 w Sokołowie Podlaskim im. K.K. Baczyńskiego, Zespół Szkół Salezjańskich Lux Sapientiae w Sokołowie Podlaskim, Publiczna Szkoła Podstawowa nr 4 im. ks. gen. Stanisława Brzóski w Sokołowie Podlaskim, Zespół Szkół Specjalnych im. Jana Pawła II w Sokołowie Podlaskim.
Dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Powstanie Styczniowe 1863-1864