W niedzielę 14 maja br. w sokołowskiej konkatedrze odbył się wspaniały koncert z cyklu “Mazowsze w koronie” pt. “Mistrzowie muzycznych pejzaży: Chopin, Paderewski, Szymanowski, Lorenc, Matuszkiewicz, Kazanecki” w wykonaniu Orkiestry Kameralnej Filharmonii Narodowej pod kierunkiem Jana Lewtaka.
Publiczność usłyszała muzykę koncertową i filmową poświęconą sześciu polskim kompozytorom. W konkatedrze zabrzmiał polonez, nokturn, słynna etiuda oraz muzyka m.in. z filmów: Ojciec Mateusz, Prowokator, Zaklęte rewiry, Kolumbowie, Wierna rzeka, Dom, Noce i dnie . Utwory opracował na orkiestrę kameralną Jan Lewtak.
Koncert poprowadził Paweł Sztompke, dziennikarz muzyczny Polskiego Radia.
To była wspaniała, muzyczna, duchowa uczta!
Orkiestra Kameralna Filharmonii Narodowej
nawiązuje do wieloletniej i bogatej tradycji uprawiania kameralistyki przez artystów wywodzących się z Filharmonii Warszawskiej. Wielkie sukcesy odnosił w latach 60-tych i 70-tych zespół Kameralistów Filharmonii Narodowej kierowany przez Karola Teutscha . Z okazji 100-lecia Filharmonii w Warszawie reaktywowano zespół pod nazwą Orkiestra Kameralna Filharmonii Narodowej (pierwszy koncert odbył się 10 lutego 2002 roku). Tworzą go czołowi instrumentaliści Filharmonii Narodowej, wśród nich – członkowie byłego zespołu Karola Teutscha.
Kierownictwo artystyczne zespołu objął Jan Lewtak – absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, laureat konkursów skrzypcowych, który od 1982 roku jest muzykiem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Narodowej. Jako kameralista występował w Finlandii, Niemczech, Hiszpanii, we Włoszech i Wielkiej Brytanii. Jako solista koncertował w Niemczech, USA, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Hiszpanii i Japonii. Jest autorem licznych opracowań utworów na orkiestrę kameralną. Orkiestra Kameralna Filharmonii Narodowej nawiązała współpracę z najwybitniejszymi solistami, wytwórniami płytowymi, organizatorami prestiżowych festiwali oraz z twórcami muzyki kameralnej.
Mazowsze w Koronie:
cykl muzycznych wieczorów aranżowanych w zabytkach architektury województwa mazowieckiego. Zapraszani wykonawcy – czołowe polskie zespoły muzyki dawnej, znamienite orkiestry, chóry i zespoły kameralne oraz wybitni soliści – są magnesem przyciągającym na koncerty publiczność z małych ośrodków naszego regionu. Co roku w zabytkowych wnętrzach rozbrzmiewają wielkie i małe dzieła europejskich mistrzów.
Sokołowska konkatedra to kościół modernistyczny z elementami stylu gotyckiego wybudowano w latach 1948-1951. Architektem świątyni jest Włoch z Toskanii – Andrea Giovanni Boni.