Inauguracja roku akademickiego SUTW

„Gaudeamus Igitur…” (Radujmy się więc…) zabrzmiała po raz kolejny. Studenci Sokołowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku po wakacyjnej przerwie rozpoczęli nowy rok akademicki 2019/2020.

2 października, o godzinie 17.00, Chór Kameralny KOE, działający w Sokołowskim Ośrodku Kultury, wyśpiewał Gaudeamus Igitur inaugurując w ten sposób kolejny cykl zajęć.

Spotkanie otworzył Dyrektor Sokołowskiego Ośrodka Kultury Marcin Celiński witając zaproszonych Gości. Krzysztof Dąbrowski, Zastępca Burmistrza Miasta, w swoim imieniu oraz Bogusława Karakuli, Burmistrza Miasta Sokołów Podlaski, życzył wszystkim Studentom nowych doświadczeń, radości z pogłębiania wiedzy.

Na spotkaniu gościliśmy również Ewę Elżbietę Jarocką – prezes Fundacji „DONUM” oraz przedstawicieli UTW w Zbuczynie, którzy razem z naszym Uniwersytetem, uczestniczą w projekcie realizowanym przez Fundację DONUM „Przystanek Wiedza.”

Tegoroczny wykład inauguracyjny wygłosiła dr Ewa Lewandowska-Tarasiuk pt. „Polskość i patriotyzm w naszych umysłach i sercach”.

Autorka i prof. Polskiego Uniwersytetu na Obczyźnie, Ewa Lewandowska-Tarasiuk od wielu lat prowadzi w ,,Dzienniku Polskim” dzisiaj „Tygodniu Polskim” kolumnę: SŁOWA… OBRAZY… DŹWIĘKI. Przybliża w niej polskość w kulturowym jej wymiarze, prowokuje do dialogu z nią zachęca do refleksji w różnorakich jej kontekstach: lokalnych i globalnych. Nowe oblicze polskości poza granicami Kraju pobrzmiewa silnie z jej esejów i felietonów drukowanych w ,,Tygodniu Polskim” i akademickich wykładów na PUNO.

Wykład zakończony został muzycznym akcentem studenci SUTW wspólnie z wykładowczynią zaśpiewali polską pieśń pt. „Czerwone Maki na Monte Cassino”.

Wykład odbył się w ramach projektu  Fundacja DONUM „Przystanek wiedza” współfinansowanego ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

W nowym roku akademickim seniorzy wysłuchają wielu ciekawych wykładów oraz będą mieli możliwość wzięcia udziału w warsztatach i sesjach wyjazdowych.

Najbliższy wykład 17 października o godz. 17.00  prof. dr Waldemar Smaszcz pt. „Nasz wielki artysta Stanisław Moniuszko”.

Paweł Kryszczuk

Related posts