DKF: Wysoka dziewczyna

6 listopada w Kinie Sokół odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Filmowego Zbyszek wokół filmu „Wysoka dziewczyna” w reżyserii Kantemira Bałagowa . Do filmu i twórczości młodego, rosyjskiego reżysera wprowadził widzów Piotr Stelmaszczuk, członek prezydium Polskiej Federacji DKF, propagator polskiego kina za wschodnimi granicami kraju.

„Wysoka dziewczyna” to rosyjski kandydat do Oscara. W nagrodzonym w Cannes, trzymającym za gardło i gęstym od emocji filmie oglądamy miasto i ludzi podnoszących się z ruin. Opowieść o dwóch przyjaciółkach, które pragną otrząsnąć się z wojennej traumy, toczy się w 1945 roku w Leningradzie, który dochodzi do siebie po latach oblężenia. Bohaterki „Wysokiej dziewczyny”, Masza i Ija, próbują nie tylko zapomnieć o tym, czego doświadczyły, ale także przypomnieć sobie kim były, nim zardzewiały ich plany, emocje i uczucia.

Inspiracją dla młodego reżysera „Wysokiej dziewczyny” był wstrząsający reportaż noblistki Swietłany Aleksijewicz pt. „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety”.

Czy film jest na tyle uniwersalny, żeby członkowie amerykańskiej Akademii Filmowej zrozumieli przesłanie autora? Czy powojenną traumę odczuwa się tak samo na każdej szerokości geograficznej? Po seansie i długiej dyskusji widzowie zgodnie stwierdzili, że „Wysoka dziewczyna” to film bardzo wielowymiarowy i można o nim rozmawiać bez końca.

Komentarze
Katarzyna Hardej

Related posts