Słuchacze Sokołowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w czwartkowe popołudnie, 21 lutego, obejrzeli spektakl Teatru Forum pt. “Choroby serca” w wykonaniu grupy “Mazowszanie 60+/-” oraz wysłuchali wykładu Agnieszki Buśk.
Spektakl ten miał charakter interaktywny, stanowił szansę zarówno do refleksji oraz aktywnego uczestnictwa słuchaczy. Był okazją do wspólnych dyskusji dotyczącej problemów miłosnych z którymi borykała się główna bohaterka – babcia Emilia. Niewątpliwie ta forma spotkania przypadła do gustu słuchaczom, nie zabrakło gromkich braw oraz słów uznania dla osób wcielających się w poszczególne role.
Przypominamy, że 14 marca odbędzie się kolejny wykład dla studentów Sokołowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Na wykładzie pt. „Życie i twórczość Van Gogha” gościć będziemy Beatę i Daniela Artymowskich. Serdecznie zapraszamy!
Czy seniorzy mają prawo do miłości i bliskości?
Człowiek jest istotą społeczną. Życie w otoczeniu bliskich, życzliwych nam osób daje bezcenne poczucie bezpieczeństwa i wzajemnej troski. Naturalne w naszej kulturze jest dobieranie się w związki partnerskie wśród osób młodych. Co ciekawe, ten sam proces wśród seniorów i seniorek, często stanowi tabu. Szczególnie jeśli dotyczy zawierania nowych związków.
Bycie babcią i dziadkiem, starszym rodzicem w wielu przypadkach wiąże się z oczekiwaniami rodziny co do tych ról. Często członkowie rodziny mają własne pomysły na to jak skorzystać z czasu seniorów, a potrzeby młodszych pokoleń mają wyższy priorytet. Nawet przekazy medialne, szczególnie te zawarte w reklamach, promują miłość i bliskość wśród młodych ludzi. Wizerunek osób starszych w mediach sprowadza się głównie do pacjentów lub nestorów opiekujących się wnukami. Dlatego seniorom i seniorkom, którzy chcą stworzyć nowy związek partnerski jest szczególnie trudno. Wyzwaniem stają się reakcje najbliższej rodziny, komentarze i plotki pojawiające się w najbliższym otoczeniu.
Tymczasem potrzeby miłości i bliskości są jednymi z podstawowych potrzeb psychologicznych każdego człowieka. To również wartości osobiste wysoko cenione przez wielu ludzi. Z badań wynika, że samotni seniorzy, którzy wchodzą w nową relację partnerską, obserwują u siebie poprawę samopoczucia fizycznego i większą satysfakcję z życia. Związki chemiczne, jakie wytwarzają się w mózgu w stanie zakochania działają przeciwbólowo. Stan euforii, towarzyszący budowaniu nowej relacji, uskrzydla i wzmacnia pozytywne patrzenie na otaczający świat.
Czy, w takim razie, wiek powinien mieć znaczenie dla miłości i bliskości? Na ile młodsze pokolenia mają prawo ingerować w (nowe) związki partnerskie seniorów? Jak stereotypy i opinie innych wpływają na realizowanie własnych potrzeb wśród osób starszych? To ważne i potrzebne pytania.
21 lutego w Sokołowskim Ośrodku Kultury odbyła się debata społeczna dot. prawa seniorów i seniorek do miłości i bliskości. Debata odbyła się w innowacyjnej formule Teatru Forum: połączenia krótkiego spektaklu oraz wspólnej dyskusji widowni z postaciami z historii scenicznej. Po zakończonej debacie, dyskusję przenieśliśmy w kuluary, gdzie przy drobnym poczęstunku można było dzielić się kolejnymi refleksjami.
Współorganizatorem debaty był Sokołowski Uniwersytet Trzeciego Wieku oraz Stowarzyszenie Praktyków Dramy STOP-KLATKA, w ramach projektu „Senior to integracja”. W projekcie udział wzięli seniorzy i seniorki z różnych części Mazowsza. W większości są reprezentantami gminnych i miejskich rad seniorów – współtworzą nieformalną grupę Mazowszanie 60+/-. Tworzą i realizują interaktywne spektakle poruszające ważne społecznie kwestie, angażują ich uczestników do aktywnej dyskusji i wspólnego szukania rozwiązań.
Projekt jest dofinansowany ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego.
Podobne debaty odbyły się dotychczas w Nadarzynie, Garwolinie, Zielonce, Gródku n. Bugiem, Szydłowcu, Chlewiskach i Borkowicach.
Agnieszka Buśk