Kino Sokół

Dyskusyjny Klub Filmowy Zbyszek zaprasza na seans najnowszego filmu wybitnego Paula Thomasa Andersona pt. „Licorice Pizza” oraz spotkanie z krytykiem filmowym Patrycją Muchą.
Tytuł filmu nawiązuje do nazwy słynnej sieci sklepów z płytami winylowymi.
Historia toczy się na początku lat siedemdziesiątych w dobie wolności, eklektycznej mody i rewolucyjnej muzyki. Ukazane z ogromną czułością i sentymentem do epoki, szczenięce zauroczenie dorastających w Los Angeles Alany i Gary’ego rozwija się na tle powstawania pierwszych filmowych mega produkcji w Fabryce Snów i wielkich przemian kulturowych czasu wolnej miłości.
Oprócz debiutujących Alany Haim i Coopera Hoffmana (syna nieodżałowanego Philipa Seymoura Hoffmana) w filmie występują również: Bradley Cooper, Sean Penn, Tom Waits, John C. Reilly, Maya Rudolph i inni.
Paul Thomas Anderson, twórca takich produkcji jak „Nić widmo”, „Boogie Nights” czy „Mistrz”, jest reżyserem wyjątkowym, uważanym za jednego z najbardziej przenikliwych obserwatorów przemianamerykańskiego ducha, obyczajów i cywilizacji. Uwagę zwracały zawsze sceny finałowe jego filmów, często zaskakujące i wręcz szokujące, łamiące śmiało na pozór realistyczne ramy snutych przez niego opowieści.
„Licorice Pizza” zgodnie uznano za znaczącą nowość w twórczości Andersona. W filmie dominuje ton raczej pogodnej akceptacji życia i nieskrywanej czułości wobec bohaterów, a schemat fabularny przypomina nieco komedię romantyczną – gatunek zbanalizowany, lecz tutaj ujęty z zachwycającą świeżością i swobodą. Bo przecież Anderson nie byłby sobą, gdyby z biegłością wytrawnego filmowego erudyty, dyskretnie, acz konsekwentnie, nie podważał zastanych schematów.
Ten hipnotycznie wspaniały, zabawny, romantyczny film toczy się swobodnie od sceny do sceny, od postaci do postaci, z absolutnym mistrzostwem. Unosisz się i falujesz wokół niego jak na łóżku wodnym. A każda niezobowiązująca kwestia, pocałunek, samochodowa przejażdżka i żart to radość
Peter Bradshaw, „The Guardian”
Patrycja Mucha

Doktorantka w Instytucie Nauk o Kulturze Uniwersytetu Śląskiego oraz krytyczka filmowa. Edukatorka w ramach akcji Skrytykuj!. Współpracowniczka festiwali filmowych i autorka bloga Filmowe odloty. Wyróżniona w Konkursie im. Krzysztofa Mętraka w 2019 i 2020 roku.
Autorka cyklu wideoesejów o polskim kinie „Na wyrywki”. Wraz z Katarzyną Czajką-Kominiarczuk prowadzi podcast „Wtem, piosenka” poświęcony filmowym musicalom. Związana ze Stowarzyszeniem Nowe Horyzonty.
obejrzyj zwiastun:
- gatunek: komediodramat
- produkcja: USA
- długość trwania: 2,10′
- ograniczenie wiekowe: 15+