Event Information:

 • śr
  19
  Sie
  2020

  Jazz z Wami: Mariusz Bogdanowicz z zespołem

  20:00Trawnik Coolturalny

  Sokołowski Ośrodek Kultury oraz Festiwal Jazz z Wami zapraszają na plenerowy koncert jazzowy pt. "Przy Tobie" w wykonaniu fenomenalnego kontrabasisty Mariusza Bogdanowicza z zespołem. Do udziału w tym projekcie lider zaprosił wokalistki wywodzące się z Wydziału Artystycznego UMCS.

  Wstęp wolny.

  "Przy Tobie" to piosenki Mariusza Bogdanowicza do tekstów Wojciecha Młynarskiego, Andrzeja Poniedzielskiego, Jana Wołka, Marka Gaszyńskiego, Wojciecha Ziembickiego, Stefana Łęczyckiego, Justyny Holm i Marii Przybysz.

  Piosenki te powstawały przez całe artystyczne życia lidera i w większości nigdy nie były wydane. Niektóre z nich były pierwotnie utworami instrumentalnymi, nagranymi na płytach: Back To the Bass, Confiteor Song i Syntonia. Są one adresowane do odbiorcy poszukującego raczej spokoju i oddechu niż wrzawy i zgiełku. Ich sugestywna tkanka zbudowana jest z elementów popu i jazzu.

  Zespół wystąpi w składzie:
  > Anna Michałowska - wokal
  > Paulina Mazepa - wokal
  > Katarzyna Motyka - wokal
  > Kinga Ziółko - wokal
  > Mariusz Bogdanowicz - bass
  > Tomasz Wendt - saksofon
  > Michał Iwanek - piano
  > Michał Lewartowicz - gitara
  > Sebastian Frankiewicz - perkusja

  Mariusz Bogdanowicz - kontrabasista, kompozytor, pedagog, publicysta, producent i wydawca. Absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Syn Leszka Bogdanowicza, kompozytora i aranżera muzyki jazzowej i rozrywkowej.

  Współtworzył słynny Heavy Metal Sextet. W 1991 r. sformował swój pierwszy zespół, Mariusz Bogdanowicz Quartet. Od ponad dwudziestu pięciu lat jest filarem formacji Włodzimierza Nahornego (Nahorny Trio, Nahorny Sextet, Śpiewnik Nahornego). Współpracował m.in. z Ewą Bem, Lorą Szafran, Urszulą Dudziak, Edytą Geppert, Hanną Banaszak, Wojciechem Karolakiem, Zbigniewem Namysłowskim, Andrzejem Jagodzińskim, Zbigniewem Preisnerem, Jarosławem Śmietaną, Wiesławem Pieregorólką, Jackiem Kaczmarskim,  Michelle Hendrix, Deborah Brown, Billem Molenhofem. Grał w spektaklu "Kobieta z widokiem na taras" Stanisława Tyma.

  Zajmuje się również publicystyką. Przeprowadził wywiady z najznamienitszymi muzykami jazzowymi  dla Jazz Forum, pisze cykliczne felietony pt. "Basista prawdę ci powie" (Top Guitar), prowadzi autorską audycją radiową "Jazz dla ludzi" w Radio JAZZ.fm.

  Od 2006 prowadzi klasę kontrabasu, gitary basowej i zespoły instrumentalne na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie, gdzie jest zatrudniony na stanowisku adiunkta. W 2012 Rada Wydziału Instrumentalnego Akademii Muzycznej w Bydgoszczy nadała mu stopień doktora sztuki.

  W 2005 roku odznaczony został medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.