Event Information:

 • czw
  27
  Lut
  2020

  SUTW: Pisane kobiecą ręką

  17:00Galeria "Dom"

  Sokołowski Uniwersytet Trzeciego Wieku zaprasza na wykład pt. "Pisane kobiecą ręką. Kompozytorki polskie doby romantyzmu". O trzech wybitnych polskich kompozytorkach: Marii Szymanowskiej, Tekli Bądarzewskiej i Irenie Wieniawskiej opowie dr hab. UMFC Joanna Maklakiewicz.

  Podczas wykładu pianistka wykona koncert z utworami kompozytorek.

  Maria Szymanowska, Tekla Bądarzewska i Irenia Wieniawska zdobyły światowy rozgłos. Maria Szymanowska była pierwszą zawodową pianistką na świecie, utwór "Modlitwa Dziewicy" jest jednym z najbardziej popularnych hitów z literatury klasycznej, Irena Wieniawska (Poldowski) zaistniała jako kompozytorka pieśni. 

  Joanna Maklakiewicz  jest pianistką, absolwentką College im. Gnessinych w Moskwie, Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie i Podyplomowego Studium Wykonawstwa Muzyki Współczesnej. Jej profesorami byli: Władimir Boczkariow, Andrzej Stefański, Alicja Paleta-Bugaj, Szabolcs Esztenyi, Krystyna Borucińska.

  W dorobku artystycznym ma wiele recitali z polską muzyką  fortepianową XIX wieku, a także koncertów kameralnych, na których prezentowała bardzo szeroki repertuar – od XVIII wieku do współczesności. Koncertowała w Europie, Stanach Zjednoczonych i  Japonii. Brała udział w licznych festiwalach w Polsce i za granicą, m.in. Festiwal Duetów Fortepianowych (Litwa), Festiwal Muzyki Współczesnej (Ukraina), Chamber Music Days oraz Sommersymfoni (Norwegia). Prowadziła kursy mistrzowskie w Polsce, Japonii, Norwegii i Szwajcarii.

  Obecnie pracuje jako adiunkt w klasie kameralistyki fortepianowej w Akademii Muzycznej w Warszawie oraz jest kierownikiem Sekcji Fortepianu w Zespole Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina w Warszawie (Bednarska).

  Specjalizuje się w wykonawstwie muzyki Fryderyka Chopina. Była także organizatorem maratonu muzycznego „Najdłuższe Urodziny” oraz Festiwalu i Kursu „Grać Chopina”.

  Wstęp wolny dla słuchaczy SUTW.