Event Information:

 • czw
  28
  Lis
  2019

  DKF Zbyszek: "Supernova"

  19:00Kino "Sokół"

  Dyskusyjny Klub Filmowy Zbyszek zaprasza na nagrodzony na tegorocznym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za debiut reżyserski film „Supernova” w reżyserii Bartosza Kruhlika. Do filmu wprowadzi widzów krytyk filmowy Mateusz Demski.

  Okrzyknięta w polskich mediach największym objawieniem 44. FPFF w Gdyni "Supernova" to utrzymana w realistycznym stylu, krwista obyczajowa opowieść, oscylująca na granicy dramatu, thrillera i kina katastroficznego.

  Trzech mężczyzn, jedno miejsce, jeden dzień i jedno zdarzenie, które zmieni ich losy. Oto polityk, który chce wygrać wybory; policjant, pragnący dotrwać spokojnie do emerytury; i mieszkaniec polskiej wsi, który ma rodzinę na utrzymaniu. Nieszczęśliwy wypadek pociąga za sobą lawinę konsekwencji. Ludzie postawieni w sytuacji granicznej – a także widzowie – staną przed pytaniem o rolę przypadku i przeznaczenia w życiu każdego z nas.

  „Supernova” to ten rodzaj kina, który wchodzi po czubek głowy w sytuację, wbija się w sam środek eskalującego konfliktu i robi to z byka, rozpychając się łokciami, podchodząc tak blisko gorącego jądra wydarzeń, jak to tylko możliwe. Wstęga „Supernovy” wiruje coraz szybciej i szybciej, obraca się wytrwale wokół własnej osi i wciąga w swój wir kolejne postaci, sytuacje i emocje. Naturalizm społeczny miesza się z dramatem policyjnym, z akcją tak gęstą od napięcia, że wystarczy jeden drobny ruch, jedna nieopatrznie zapalona zapałka, żeby wszystko obróciło się w popiół. / Marcin Stachowicz, filmweb.pl

  Mateusz Demski – dziennikarz i krytyk filmowy. Publikuje m.in. w kwartalniku „Przekrój”, tygodniku „Przegląd”, czasopiśmie „Ekrany”, miesięczniku „Kino”, „Magazynie Filmowym” SFP, a także w portalach CzasKultury.pl, Interia.pl, Wirtualna Polska, Papaya.Rocks, Popmoderna, artPapier. Programer Ars Independent Festival w Katowicach. Związany jest także z Festiwalem Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, gdzie co roku współtworzy gazetę festiwalową.

  Na koncie ma rozmowy m.in. z Terrym Gilliamem, Gasparem Noé, Bong Joon-ho, Kristen Stewart, Siergiejem Łoźnicą, Bélą Tarrem, Françoisem Ozonem, Dario Argento, Costa-Gavasem, Albertem Serrą, Kantemirem Bałagowem, Corneliu Porumboiu.

  Bilety w cenie 12 zł dostępne online i w kasie kina, karnety w cenie 27 zł (3 filmy) dostępne stacjonarnie.

  DKF Zbyszek jest członkiem Polskiej Federacja DKF, a jego działalność współfinansuje Polski Instytut Sztuki Filmowej w ramach programu wspierania klubów filmowych.