„A imię Jej – Niepodległa”

Konferencja, która zainaugurowała uroczyste obchody „100 – lecia Niepodległości” była nietypową lekcją historii i lokalnego patriotyzmu, którą wszyscy zebrani otrzymali od trzech, wyjątkowych prelegentów.

Artur Ziontek, historyk literatury wygłosił wykład pod tytułem „Wracam znowu skądem. Duchowe boje o tożsamość Podlasia.” Natomiast historyk, Jacek Odziemczyk opowiedział o walkach niepodległościowych na ziemi sokołowskiej. Trzecim, wyjątkowym gościem była propagatorka polskiej historii, utytułowana „Mistrzyni Mowy Polskiej”, Barbara Wachowicz, która po raz kolejny oczarowała słuchaczy nie tylko wiedzą na temat historii naszego kraju, ale również ogromną miłością i przywiązaniem do rodzinnego Podlasia, co było widoczne w każdej minucie jej wystąpienia. „Basia z Podlasia” nie tylko przypomniała sylwetki powstańczych bohaterów, ale również opowiedziała o ich ogromnej miłości do Ojczyzny i podlaskiej ziemi.

W konferencji uczestniczyły władze Miasta Sokołów Podlaski, z burmistrzem Bogusławem Karakulą na czele, starosta sokołowski Leszek Iwaniuk, senator Waldemar Kraska, Wicewojewoda Mazowiecki Sylwester Dąbrowski, Biskup Senior Antoni Pacyfik Dydycz, Ks. prałat Andrzej Krupa oraz serdeczny przyjaciel Barbary Wachowicz – ksiądz Bogusław Kiszko. Najliczniej zgromadzonymi słuchaczami była młodzież z sokołowskich gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych oraz harcerze.

Konferencja po raz kolejny uświadomiła młodym słuchaczom, jak ważna jest pamięć o bohaterach i wiedza na temat przeszłości naszej i naszych przodków. Bez przeszłości nie jesteśmy w stanie świadomie budować przyszłości. Mamy nadzieję, że kolejne przedsięwzięcia realizowane w ramach Jubileuszu na nowo rozbudzą miłość do naszej małej Ojczyzny jaką jest nasze niepodległe miasto – Sokołów Podlaski.

WYWIAD Z BARBARĄ WACHOWICZ:

 

RELACJA RADIOWA:

 

Paweł Kryszczuk

Related posts