Sześć dni, dziesięć pokazów, dziesięcioro gości, trzy filmy dokumentalne i siedem fabularnych, trzy sekcje festiwalowe: fabularna, dokumentalna oraz MasterClass, jeden dziennikarz filmowy i setki widzów – tak w liczbach wyglądała 6. edycja SokoLove Film Festival.
SokoLove Film Festival to projekt realizowany od 2017 roku przez działający w Sokołowskim Ośrodku Kultury DKF Zbyszek. Pierwsza edycja SokoLove odbyła się z okazji 50-lecia klubu. Nasz festiwal powstał z miłości do polskiego kina, uważamy że artystyczne dokonania polskich twórców filmowych zasłużyły na specjalne miejsce w sokołowskim kalendarzu wydarzeń kulturalnych. W tym roku kolejna edycja festiwalu odbyła się w dniach 18-27 października w Sokołowskim Ośrodku Kultury.
Serce festiwalu najmocniej bije dla młodych polskich twórców filmowych (w tym debiutantów), a także dla wybitnych reżyserów z dużym dorobkiem artystycznym. Prezentujemy kino fabularne, dokumentalne i animowane, doceniane na festiwalach filmowych na całym świecie. W głównej mierze są to filmy dotykające ważnych, nierzadko trudnych tematów społecznych i światopoglądowych, skłaniające do refleksji oraz rozmowy. Prezentujemy także kino typowo rozrywkowe, nie zapominając, aby łączyć funkcję zabawową sztuki filmowej z walorami artystycznymi.
Festiwal poprowadził, już po raz czwarty, Ryszard Jaźwiński, jeden z najwybitniejszych znawców kina w Polskim Radiu, dziennikarz filmowy od lat związany z Trójką.
goście
Na festiwalu filmowym nie może zabraknąć twórców. Swoją obecnością zaszczycili nas:
- reżyser Tomasz Gąssowski i aktor Jacek Borusiński, którzy spotkali się z widzami po seansie filmu “Wróbel”
- Łukasz Sochacki, reżyser filmu “Camper” oraz aktorzy Dagmara Brodziak i Michał Krzywicki
- Jakub Piątek, reżyser filmu dokumentalnego pt. “Pianoforte
- Mateusz Więcławek – odtwórca drugoplanowej roli męskiej w filmie “Kobieta z…”
- Bartosz M. Kowalski, który przedpremierowo zaprezentował w Sokołowie film “Cisza nocna”.
- Piotr Ogiński, autor montażu w filmie dokumentalnym “Skąd dokąd” w reżyserii Maćka Hameli
- Maria Zbąska, reżyserka oraz współautorka scenariusza i zdjęć w filmie “To nie mój film”
Natomiast z wprowadzeniem Ryszarda Jaźwińskiego widzowie obejrzeli filmy: “Ósmy dzień tygodnia” w reż. Aleksandra Forda i “Pętlę” Wojciecha Hasa (pokazy w sekcji MasterClass), a także film dokumentalny pt. “Przynoszę ci dzikość” w reż. Dyby Lach.
Nagroda Publiczności
W tym roku po raz trzeci w historii naszego festiwalu odbył się konkurs na Nagrodę Publiczności i każdy widz mógł poczuć się jak juror. To właśnie widzowie, drogą głosowania, spośród ośmiu konkursowych tytułów, wybrali najlepszy film tegorocznej edycji SokoLove. Nagroda powędrowała do Jakuba Piątka za dokument pt. “Pianoforte”. Dziękujemy za wszystkie oddane głosy!
pokazy z audiodeskrypcją
Podczas 6. SokoLove Film Festival odbyły się pierwsze w SOK pokazy z audiodeskrypcją! Dzięki aplikacji Kino Dostępne nasze kino będzie dostępne dla wszystkich, także dla osób ze specjalnymi potrzebami w obszarze wzroku.
SokoLove Film Festival został stworzony nie tylko z miłości do kina, ale przede wszystkim dla tych, którzy to kino kochają. To wielka radość widzieć znajome twarze na kolejnych seansach i słyszeć głosy uznania dla naszej festiwalowej selekcji. Ogromnie cieszy nas też fakt, że publiczność aktywnie uczestniczyła w spotkaniach z twórcami, także tych zakulisowych, co bardzo docenili nasi goście. Dziękujemy, że byliście z nami – to była rekordowa pod względem frekwencji edycja!
Dzięki pozyskanemu dofinansowaniu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wstęp na wszystkie pokazy i spotkania był bezpłatny.
obejrzyj zdjęcia:
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.