
4. edycję festiwalu SokoLove Film zamknie pokaz specjalny filmu “Tonia” z udziałem reżysera Marcina Bortkiewicza. Spotkanie poprowadzi dziennikarz filmowy Ryszard Jaźwiński.
Wstęp wolny. Bezpłatne miejscówki dostępne w kasie kina.
Tonia
“Tonia” Marcina Bortkiewicza to kino pojemne tematycznie, które z dziecięcym urokiem i swadą puszcza oko do widza. Lekkie i przyjemne z radością pokazuje nam kolorowy świat, który kręci się wokół fantazji, babci i tatka. I choć na ekranie króluje urocza aura, reżyser potrafi skutecznie, bez ostrzeżenia, wybudzić z letargu i uderzyć bolesnymi wyznaniami.
Jedenastoletnia dziewczynka o imieniu Tonia (czarująca Marinna Ame) mieszka wraz z babcią i tatą w małym miasteczku gdzieś w Polsce. To ona jest narratorem tej opowieści, zapraszając widza do swojego świata. Zafascynowana kinem buduje narrację niczym w dobrym filmie familijnym. Przełamuje czwartą ścianę i z radością oprowadza po swoim życiu. Bystra, wygadana i otwarta doskonale wyćwiczyła sztukę obserwacji.
Jednak ukochana córeczka tatusia traci grunt pod nogami, kiedy dowiaduje się, że ojciec musi wyjechać do Włoch do pracy, a ona zostanie na kilka miesięcy w domu z babcią. Nie zamierza jednak poddać się bez walki i zrobi wszystko, by nie wsiadł on do autobusu i nie odjechał bez niej w siną dal.
obejrzyj zwiastun:

Marcin Bortkiewicz
Reżyser filmowy i teatralny, scenarzysta i dramaturg, aktor.
Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego i Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. Członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich.
Debiutował krótkometrażowym dokumentem „Nauczanie początkowe”, wyróżnionym przez Jury na Krakowskim Festiwalu Filmowym w 2009 roku. Jego „Portret z pamięci” zrealizowany w Studio Munka w ramach programu „30 minut” był pokazywany w sekcji „Quinzaine des Realisateurs” na MFF w Cannes w 2012 roku. W 2015 roku zadebiutował fabułą „Noc Walpurgi”, wyróżnioną wieloma nagrodami na krajowych festiwalach, w tym Nagrodą Złotego Klakiera dla najdłużej oklaskiwanego filmu na Festiwalu Filmowym w Gdyni.
W swych filmach umie zbliżyć się do ludzi. Chętnie portretuje w nich artystów, a jego niedościgłym wzorem jest Charlie Chaplin.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.