„Znaki czasu” Marka Andały

W dniu 23 września odbył się wernisaż wystawy malarstwa Marka Andały. Przybyli goście mogli poznać artystę, zapoznać się z jego pracami i wysłuchać programu muzycznego wykonanego przez uczniów Szkoły Muzycznej z Sokołowa Podl.

Otwierając wystawę Marcin Celiński Dyrektor Sokołowskiego Ośrodka Kultury powitał  gości z Kazimierza Dolnego, Siedlec i z Sokołowa Podl. w tym także bardzo dużą grupę młodzieży z Liceum Salezjańskiego, artystów Grupy Plastycznej „W Drodze” i uczestników zajęć plastycznych.

Marek Andała nie chciał mówić o swoim malarstwie,. Tak jak większość artystów jest przekonany, że obrazy mówią za niego. Stąd tylko podziękował  organizatorom i uczestnikom spotkania. W tym jednym słowie dziękuję –  zawarta była jego niezwykła skromność i pokorne poddanie się ocenie odbiorców.

Ten znakomity pastelista polski, zmusił nas poprzez swoje prace do głębokiej refleksji. Oszczędne w kolorze charakterystyczne kompozycje, kłaniające się głęboko rzeczywistości, szukające w zwykłych miejscach światła –  poruszają i zadziwiają swą wymową. Jest w nich ukryta jakaś tajemnica, miejsce, w którym wrażliwy odbiorca może się odnaleźć.

Obok pasteli, Marek Andała pokazał nam kolaże. To jego  wcześniejsze kompozycje. Abstrakcyjne dynamiczne w swej formie obrazy, zawierają w sobie ważne treści, szczególnie w odniesieniu –  tak uważam do naszej obecnej rzeczywistości.

Zachęcamy do odwiedzenia wystawy i zmierzenia się z rzeczywistością ukrytą w obrazach Marka Andały, wielokrotnego laureata konkursów, jednego z najlepszych pastelistów polskich.

Paweł Kryszczuk

Related posts