Zaduszki Jazzowe

Zaduszki Jazzowe to cykl koncertów, który corocznie od 1978 roku odbywa się w Sokołowskim Ośrodku Kultury. Te niezwykłe, sobotnie wieczory dedykowane miłośnikom jazzu z całego miasta, cieszą się ogromną popularnością i są uważane za jedno z najważniejszych wydarzeń w imprezowym kalendarzu SOK.


38. ZADUSZKI JAZZOWE

5 listopada 2016 odbyła się 38. edycja Zaduszek Jazowych. Gwiazdą koncertu był SOYKA KOLEKTYW. Zaduszki swoim występem uświetnili również Agnieszka Hekiert z Zespołem oraz L.A. Trio Bogdana Hołowni.


Stanisław Soyka – śpiewak, instrumentalista, kompozytor – już od lat należy do grona największych artystów polskiej sceny muzycznej. Komponuje i śpiewa pieśni o miłości i o jej braku, pieśni o tęsknocie i spełnieniu, ale nie ucieka przed wielkimi problemami współczesności. W jego dorobku znajdziemy ponad 30 albumów, z których kilka osiągnęło multiplatynowe nakłady. Nigdy nie poddał się modom i trendom.

Tym razem z zespołem o nazwie SOYKA KOLEKTYW. Towarzyszyć mu będą Przemek Greger na gitarze elektrycznej i akustycznej, Marcin Lamch na kontrabasie, Zbyszek Uhuru Brysiak na instrumentach perkusyjnych, syn Kuba na perkusji, Antoni Gralak na trąbce, Aleksander Korecki na saksofonie. SOYKA KOLEKTYW stanowi bogatą i niebywale ciekawą paletę kolorystyczną a jazzowe temperamenty i kompetencje wyzwalają podczas nagrań i w czasie koncertów tę unikalną moc muzyki improwizowanej.


Agnieszka Hekiert – wokalistka jazzowa. Kompozytorka, autorka tekstów i aranżacji. Absolwentka Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Katowicach. Rozchwytywana trenerka wokalna. W 2013 roku wydala autorską płytę „Stories” z udziałem znakomitych muzyków sceny europejskiej  (Konstantin  Kostov)  i polskiej (Cezary Konrad, Robert Kubiszyn, Krzysztof Herdzin, Kuba Badach, Atom String Quartet).

Od 2009 roku współpracuje z wybitnym artystą sceny jazzowej Bobbym McFerrinem, jak również z Trio Krzysztofa Herdzina (płyta „Night And Day Swing”) oraz Leszkiem Żądło (na scenie austriackiej, niemieckiej, polskiej) i bułgarskim Trio w Monachium (płyta „EuropeanImpressions”).

Zespół koncertuje w składzie: Agnieszka Hekiert – wokal, Cezary Konrad – perkusja, Konstantin Kostov (Bułgaria) – piano, Paweł Pańta / Robert Kubiszyn – kontrabas.

L. A. TRIO powstało w 1994 roku. Gra muzykę w klimacie tak bardzo charakterystycznym dla Zachodniego Wybrzeża USA. Nienagannie elegancka, klarowna, relaksująco – swingująca, unosząca w sobie zapach promenad nadmorskich i dyskretny urok luksusowych nocnych klubów – „Miasta Aniołów”. Liderem a zarazem duszą i natchnieniem Trio jest Bogdan Hołownia: wybitny pianista, ceniony i lubiany w środowiskach jazzowych po obu stronach oceanu. (Dyplom Berklee College of Music w Bostonie).

Olbrzymia wiedza muzyczna, doświadczenia niezliczonych koncertów oraz natura muzyka ciągle poszukującego nowych dróg, zapewniają mu zasłużenie godne miejsce wśród elity pianistów jazzowych. Na kontrabasie towarzyszy mu Andrzej „Bruner” Gulczyński, niegdyś basista legendarnej „Nocnej Zmiany Bluesa”, obecnie prowadzący własny kwartet jazzowy „Brunerschaft””. Z racji bardzo wysokich umiejętności muzycznych zapraszany do współpracy przez wielu muzyków i zespoły jazzowe. Perkusistą Trio jest Józef Eliasz niekwestionowany mistrz w swojej profesji, którego kunszt techniczny, niezwykła wrażliwość muzyczna i doświadczenie stawiają w czołówce perkusistów jazzowych. Prowadzi z sukcesami własny big band, będąc jednocześnie właścicielem i animatorem klubu jazzowego Eljazz w Bydgoszczy.


37. ZADUSZKI JAZZOWE

7 listopada 2015 w sali widowiskowej Sokołowskiego Ośrodka Kultury odbyły się 37. Zaduszki Jazzowe. Na deskach sceny SOK zagrali: amerykańska wokalistka Siggy Davis z zespołem, Wojciech Karolak Quartet oraz amerykański trębacz Charli Green wraz z Krzysztof „Puma” Piasecki 4 Set.


Siggy Davis to niezwykle charyzmatyczna, obdarzona przepięknym, potężnym głosem wokalistka pochodząca z Nowego Jorku. Studiowała śpiew m.in. u Jane Copeland Stevens z Metropolitan Opera a także aktorstwo na Yale University w Stanach Zjednoczonych. Przez lata występowała na deskach teatrów na Brodway’u (musicale: „Nunsense”, „Hair”, „Butterfinger’s Angel”, „The Life”), grała także w filmach Spike’a Lee oraz Briana de Palmy. Podczas koncertu artystka uraczy sokołowską publiczność bukietem najpiękniejszych standardów z repertuaru takich mistrzyń jak: Aretha Franklin, EllaFitzgerald, Nina Simone, Billie Holiday.
Projekt Siggy Davis jest kontynuacją jej osiągnięć muzycznych oraz chęcią zaprezentowania wspólnie z polskimi muzykami i dla polskiej publiczności swoich kompozycji , w tym własnych oryginalnych opracowań standardów muzyki jazzowej, gospel i soul. 

Do swojego projektu Siggy Davis zaprosiła znakomitych polskich muzyków: Stana Michalaka , Stefana Gąsieńca oraz Adama Buczka.

WOJCIECH KAROLAK QUARTET

Wojciech Karolak – pianista jazzowy, kompozytor, aranżer, uznawany za jednego ze słynniejszych wirtuozów organów Hammonda w Europie. Kariera muzyczna Wojciecha Karolaka zaczęła się w 1958 roku, kiedy nawiązał współpracę z zespołem Jazz Believers jako saksofonista. W zespole tym występowali także Jan Ptaszyn Wróblewski oraz Krzysztof Komeda. W latach 1959-60 grał na saksofonie w grupie The Wreckers Andrzeja Trzaskowskiego. W 1961 poświęcił się grze na fortepianie w zespole Andrzeja Kurylewicza. Współpracował także z Swingtetem Jerzego Matuszkiewicza. W 1962 roku wspólnie z Andrzejem Dąbrowskim założył The Karolak Trio i wydał pierwszą autorską płytę. W 1963 roku współpracował z Ptaszynem Wróblewskim w zespole Polish Jazz Quartet. W 1973 stał się właścicielem organów Hammonda-B3. W latach 80. XX wieku razem z Tomaszem Szukalskim i Czesławem Bartkowskim stworzył formację Time Killers. Wspólnie nagrali album, który w ankiecie krytyków „Jazz Forum” został uznany za najlepszą płytę jazzową dekady. W 1988 Karolak brał udział w nagraniu płyty Obywatela GC, na której grał na organach Hammonda. W latach 90. XX wieku współpracował z Jarosławem Śmietaną z którym nagrał trzy albumy.

Artysta zagra w kwartecie z Jerzym Małkiem  (saksofon tenorowy), Tomaszem Grzegorskim (saksofon tenorowy) i Arkiem Skolikiem (perkusja).

CHARLI GREEN & KRZYSZTOF „PUMA” PIASECKI 4 SET

Charli Green – amerykański trębacz, kompozytor, aranżer.
Urodził się i dorastał w Memphis USA. Współpracował z największymi muzykami jazzowymi w tym z Dexterem Gordonem, Benem Websterem, Artem Taylorem czy Lou Bennetem. Obecnie pracuje ze własną orkiestrą The Charli Green Big Band, dla której komponuje, aranżuje i dyryguje.
Zespół „PUMA” PIASECKI 4SET to wyjątkowy kwartet łączacy ze sobą różne bieguny muzycznych doznań. Podparty wiedzą i doświadczeniem lidera z dodatkiem siły i werwy młodszej części bandu. Jazzowe frazy i swingująca pulsacja przewija się z rockową energią, funkowym groovem, bluesową siłą przekazu. Wyjątkowe kompozycje z jednej strony uspokajają i wprawiają w wyjątkowy nastrój z drugiej wyrywają z siedzeń z elektryczną siłą.

Zespół gra w składzie: Krzysztof „Puma” Piasecki (gitara), Łukasz Gorczyca  (gitara basowa), Jacek Prokopowicz  (instrumenty klawiszowe), Adam Grzelak (perkusja).


36. ZADUSZKI JAZZOWE

8 listopada 2014 r. po rocznej przerwie, odbyły się 36. Zaduszki Jazzowe. Jest to impreza z wieloletnią tradycją oraz niezapomnianą atmosferą, która sprawia, że rokrocznie grono stałych bywalców Zaduszek się powiększa. W tegorocznej edycji udział wzięli: wybitna, polska artystka HANNA BANASZAK z Zespołem,  zespół NEW BONE oraz KRZYSZTOF PUMA PIASECKI 4 SET

HANNA BANASZAK

Hanna Banaszak to „ogromna skala głosu, wyczucie swingu, aktorski talent i wielka kultura sceniczna. Bez trudu żongluje gatunkami muzycznymi. Zmienia głos od niskiego, nieco zachrypniętego szeptu w melodeklamacjach, po przenikliwe wysokie dźwięki, które wokalizą udają trąbkę. Do tego wdzięk, poczucie humoru i klasa. Nic dziwnego, że śpiewa przy pełnych salach.” /M.Małkowska /Rzeczpospolita
Hanna  Banaszak   swoją drogę artystyczną rozpoczęła pod koniec lat 70.  Już  na  samym  początku  zainteresowali   się  nią współcześni   poeci  i kompozytorzy. Byli wśród  nich: Jerzy  Wasowski, Wojciech  Młynarski, Andrzej  Trzaskowski, Jonasz Kofta,  Jeremi Przybora,  Jerzy „Duduś”  Matuszkiewicz  etc…. Nadal  współpracuje  z czołówką  polskich twórców. Należą  do  nich: Jerzy   Satanowski,  Jan  „Kanty”   Pawluśkiewicz,  Janusz   Strobel,  Zbigniew Preisner,  Józef   Baran  i   inni. 
Artystka  w swoim dorobku,   posiada   liczne  nagrody  i  wyróżnienia.  Minister  Kultury  i Sztuki  uhonorował ją  srebrnym medalem Gloria Artis. Jest  posiadaczką   statuetek:  Victora,   Kreatora,   Bursztynowego Słowika,  Prometeusza  etc.,  a  także  laureatką  kilku  nagród  festiwalowych. W 2013 roku od Polskiego Radia otrzymała prestiżową nagrodę za dotychczasowy dorobek – tzw. Honorowy Złoty Mikrofon.

NEW BONE

New Bone to krakowski kwintet jazzowy złożony z młodych, utytułowanych muzyków. Trzema autorskimi płytami utwierdził swoją pozycję na polskim rynku jazzowym. 
Zespół powstał w 1996 roku z inicjatywy trębacza Tomasza Kudyka. Debiutancki album „Something for now”, na którym znalazły się kompozycje lidera zespołu, nagrali w 2004 roku. Debiut fonograficzny zaowocował dużą ilością koncertów w całej Polsce. W 2009 roku grupa New Bone nagrała drugą płytę „It’s not easy”, która jest kontynuacją „Something for now”. W styczniu 2012 roku zespół zarejestrował materiał na trzecią autorską płytę zatytułowaną „Destined” (premiera: kwiecień 2012 rok). W sierpniu 2013 roku Pawła Kaczmarczyka zastąpił Dominik Wania. Autorem muzyki, tak jak i większości kompozycji wykonywanych przez New Bone, jest lider zespołu Tomasz Kudyk.  

Zespół gra w składzie: Tomasz Kudyk (trąbka, flugelhorn), Bartłomiej Prucnal (saksofon altowy), Mateusz Pałka (fortepian), Maciej Adamczak (kontrabas) i Dawid Fortuna (perkusja). 

KRZYSZTOF PUMA PIASECKI 4 SET

Puma Piasecki 4 Set to wyjątkowy kwartet łączący ze sobą rówżne bieguny muzycznych doznań. Podparty wiedzą i doświadczeniem lidera z dodatkiem siły i werwy młodszej części bandu. Jazzowe frazy i swingująca pulsacja przewija się z rockową energią, funkowym groovem, bluesową siłą przekazu.  Wyjątkowe kompozycje z jednej strony uspokajają i wprawiają w wyjątkowy nastrój, z drugiej wyrywają z siedzeń z elektryczną siłą.
Zespół gra w składzie: Krzysztof Puma Piasecki (gitara), Łukasz Gorczyca (gitara basowa), Seweryn Krzysztoń (perkusja), Tomek Drachus (instrumenty klawiszowe)
Krzysztof Puma Piasecki – Absolwent Katowickiej Akademii Muzycznej, wydział Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Kompozytor, aranżer, pedagog – jeden z najwszechstronniejszych gitarzystów polskiej sceny muzycznej. Nagrał pięć płyt autorskich. Laureat Międzynarodowego Konkursu Improwizacji Jazzowej w Katowicach. Otrzymał stypendium Berklee College w Bostonie. W 1997 zdobył tytuł Najlepszego Gitarzysty Jazzowego pisma muzycznego „Gitara i Bas”. Występował na wspólnej scenie m.in. z Mickiem Sternem, Bobem Malachem, Davidem Wecklem, Scottem Hendersonem, Dennisem Chambersem i Jeffem Berlinem.Akompaniował takim gwiazdom jak Jose feliciano, Shirley Bassey, Alan White, Cindy Blackman, Johny Rabb oraz gwiazdom polskiej estrady: Hannie Banaszak, Ewie Bem, Urszuli Dudziak, Grażynie Łobaszewskiej, Krystynie Prońko, Maryli Rodowicz, Ryszardowi Rynkowskiemu, Zbigniewowi Wodeckiemu i wielu innym.


35. ZADUSZKI JAZZOWE

10 listopada 2012 r. odbyły się 35. Zaduszki Jazzowe. W tegorocznej edycji zagrali: wybitna, polska artystka Krystyna Prońko & Trio,  Maciej Fortuna Trio oraz formacja Vistula River Brass Band.

KRYSTYNA PROŃKO TRIO

– lekko jazzujący, zaskakujący niezwykłym klimatem i doskonałym wykonaniem koncert, w którym obok hitów takich jak: Jesteś lekiem na całe zło, Niech moje serce kołysze ciebie do snu, Małe tęsknoty, znajdują się również polskie i anglojęzyczne piosenki jazzowe, m.in.: Walczyk z filmu „Halo Szpicbródka”, Rytm ( polska wersja standardu I Got Rhythm) oraz inne standardy jazzowe np. God Bless The Chile, Mood Indigo i inne.

W skład Trio wchodzą:

 • Krystyna Prońko – śpiew
 • Przemysław Raminiak – instrumenty klawiszowe, fortepian
 • Adam Wendt – saksofon tenorowy  i sopranowy

MACIEJ FORTUNA TRIO

Maciej Fortuna Trio to: trąbka, kontrabas i perkusja. Skład trochę nietypowy i bardzo wymagający, zarezerwowany dla mistrzów. Ich muzyka wciąga słuchacza w obszary nowych doznań estetycznych i emocjonalnych.” [Michał Margański – dziennikarz muzyczny Programu 3 Polskiego Radia]
Muzyka Trio macieja Fortuny to muzyka wolności, to przede wszystkim ogrom niczym nieposkromionej energii, wyzwolonej siły i radości współtworzenia. W każdej nucie słychać świetny warsztat muzyków oraz ich doskonałe wzajemne rozumienie siebie. W ich muzyce można odnaleźć wszystko to, co decyduje o wyjątkowości i mocy jazzu. Dialog, który muzycy prowadzą ze sobą na scenie, przenosi słuchacza w świat zmysłowego odrealnienia, pozostawiając go bogatszym o nowe doznania emocjonalne. W skład Trio wchodzą: Maciej Fortuna (trąbka), Piotr Lemańczyk (kontrabas) i Krzysztof Gradziuk (perkusja)

VISTULA RIVER BRASS BAND

Od 1968 r. Vistula River Brass Band gra swoją ukochaną muzykę – stary, dobry jazz tradycyjny. Niewiele jest festiwali, klubów jazzowych gdzie nie grywałaby Vistula. Dorobek płytowy zespołu to 12 long playów i 10 CD, które mogą być przykładem dobrze wyważonego, stylowego, a zarazem żywiołowego brzmienia starego jazzu. Muzyka Vistuli jest swingująca, pełna temperamentu, poparta znakomitą stylowością solówek, w których krytycy cenią sobie wyjątkową wierność kanonom jazzu tradycyjnego. Brzmienie partii zespołowych porównywane bywa z brzmieniem orkiestr amerykańskich z okresu międzywojennego. Umiejętności i doświadczenie estradowe muzyków sprawiają, iż występ zespołu to wspaniały, niezapomniany show.

W skład VRBB wchodzą:

 • Lech Szprot – klarnet, saxofon altowy
 • Aleksander Michalski- klarnet, saxofon tenorowy
 • Jerzy Kuszakiewicz – trąbka
 • Waldemar Wolski – puzon
 • Włodzimierz Halik – saxofon basowy
 • Krzysztof Marszałek – banjo
 • Wojciech Zduniak – kontrabas
 • Stanisław Pietrzyk – perkusja

Chociaż zespół skończył czwarte dziesięciolecie istnienia, jego żywiołowego i witalnego stylu nie naruszył ząb czasu. Cieszą swoim graniem publiczność gdziekolwiek występują, przekonacie się, Państwo sami słuchając jazzu w wykonaniu Vistula River Brass Band. 

Tegoroczna edycja Zaduszek Jazzowych jest finansowana ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego.
Współorganizatorem jest Stowarzyszenie „PRZESTRZEŃ”
Sponsor: Powiatowy Bank Spółdzielczy w Sokołowie Podlaskim
Materiały promocyjne (zdjęcia i informacje) pochodzą m.in. ze stron internetowych zespołów.

bobbudowniczy

Related posts