Tak się teraz robi reklamę! Legendy Polskie Allegro

Najpierw obejrzałam „Twardowsky’ego”. Zasiadłam do komputera z mieszanymi uczuciami. Polak w kosmosie? Polskie science – fiction? Śmieszne, niemożliwe… choć z drugiej strony: Bagiński, Żal, Więckiewicz. I musiałam bić się w pierś. Zrobili niesamowicie ciężki kawał dobrej roboty. Ale od początku.

W prezencie dla swoich klientów Allegro postanowiło wziąć udział w projekcie promującym elementy kultury. I własną markę, naturalnie. We współpracy ze światowej sławy polskim rysownikiem, animatorem i reżyserem – Tomaszem Bagińskim oraz znanym polskim operatorem filmowym – Łukaszem Żalem, a także scenarzystą Błażejem Dzikowskim i grupą Platige Image, powstał projekt Legendy Polskie Allegro. Jest to, zrealizowana z polotem, rozmachem i wielką energią, koncepcja przeniesienia starych, polskich legend w realia współczesnych produkcji kinowych.

baginslukasz-zalblazej_dzikowski1platgeimage

Na pierwszy ogień poszedł Smok Wawelski – potwór terroryzujący Kraków, porywający dziewice, stanowiący palący problem, z którym absolutnie nikt nie jest w stanie sobie poradzić. I młody chłopak – Dratewka, który dzięki swoim umiejętnościom i sprytowi potwora pokonuje. Zgadza się? No tak. A co, gdyby smok był gangsterem latającym po krakowskim niebie supernowoczesnym wojskowym helikopterem, porywającym ku własnej uciesze, młode dziewczęta z ulic? Gdyby tak stacjonował w opuszczonej bazie wojskowej, a nie w jaskini pod Wawelem? Co, gdyby Dratewka był nieśmiałym chłopakiem w T-shircie, wiecznie wpatrzonym w swojego smartfona? Przyznajcie, że to intrygujące. „Smok” wywołał niemałe poruszenie w Internecie. Zaskoczeni śmiałością tej produkcji internauci podzielili się na zwolenników i przeciwników tego typu interpretacji starych polskich baśni. O ile „Smok” skierowany był raczej do młodych odbiorców, o tyle kolejna produkcja pt. „Twardowsky” zaadresowana została do widzów 18+. Według starych podań Twardowski był polskim szlachcicem, który w zamian za znajomość magii zaprzedał duszę diabłu. Przed podpisaniem cyrografu dodał on jednak podstępnie paragraf mówiący o tym, że ową duszę diabeł może mu zabrać jedynie w Rzymie, gdzie naturalnie, Twardowski nigdy nie zamierzał się udawać. Prawdziwie polski spryt i cwaniactwo, czyż nie? Los jednak przechytrzył Twardowskiego i w końcu czart dopadł go w karczmie o nazwie „Rzym”, skąd porwać chciał go do piekieł. Podczas tej podróży Twardowski miał modlić się i śpiewać pieśni kościelne, w związku z czym diabeł upuścił go i szlachcic spadając w kierunku Ziemi, wylądował na Księżycu, gdzie uwięziony jest po dziś dzień. Tyle o dawnych przekazach. W wersji Legend Polskich Allegro, Twardowsky jest polskim milionerem i filantropem przebywającym w polskiej bazie kosmicznej na księżycu. Widzimy go gdy siedzi przy polerowanym na wysoki połysk stole, stojącym na perskim dywanie z lat 90’, w otoczeniu symbolicznych przedmiotów takich jak szklanki w koszyczkach lub biało – czerwony szalik kibica. W tle rozbrzmiewa „Zegarmistrz światła”. Taki typowo polski klimat. Ten film nie tylko niesamowicie rozbawił widzów i zebrał owacje na stojąco, ale także spowodował głód kolejnych produkcji. Bo oto okazało się, że Polacy też potrafią robić dobre, nowoczesne filmy pełne imponujących efektów specjalnych z zabawną, absorbującą fabułą. Mają one miejsce w niedalekiej przyszłości, gdzie bohaterowie otoczeni są nowoczesnymi przedmiotami użytku codziennego. Ciężkiej pracy wymagało stworzenie tych imponujących animacji, które wyraźnie pokazują zaawansowane umiejętności graficzne twórców. Brawo polscy graficy! Chcemy jeszcze.

allegro_legendy_polskie_twardowsky_2_0_11_boruta_66012-7-1allegro_legendy_polskie_twardowsky_2_0_05

Teraz trochę z innej strony. Odbiorcy kina współczesnego na pewno znają filmy korporacji Marvel Cinematic Universe: Kapitana Amerykę, Hulka, Thora, Iron Mana, Strażników Galaktyki, Ant Mana, w przyszłości także Spidermana i pewnie wielu innych. Te wszystkie postacie i fabuły mieszają się ze sobą, mają wspólne wątki, źródła wydarzeń. Podobnie mają się sprawy z filmowymi bohaterami wytwórni DC Comics tj. Batmanem, Supermanem, członkami Suicide Squad. Filmy te poprzez mieszanie losów bohaterów poszczególnych produkcji tworzą całe wielkie uniwersum – oddzielne dla postaci Marvela i oddzielne dla postaci DC. Biorąc pod uwagę nieograniczone wręcz możliwości tych koncernów, wiadomo już na pewno, że każdy z tych światów w ciągu kolejnych lat będzie rozbudowywany poprzez tworzenie coraz to nowych filmów i seriali powiązanych, połączonych i poplątanych jeden z drugim. Wykorzystywanie, zdawałoby się, nieskończonej bazy superbohaterów zwiastuje widzowi dawkę świetnych wrażeń kinowych. Wracając… Co byście powiedzieli na stworzenie takiego uniwersum bohaterów polskich legend? Mamy przecież świetne zaplecze własnych mitów, baśni i opowieści. Oprócz Twardowskiego i Smoka Wawelskiego jest jeszcze przecież m.in. Baba Jaga, Kwiat Paproci, Bazyliszek, Śpiący Rycerze, Złota Kaczka… długo, oj długo by wymieniać. Wygląda na to, że na taki właśnie pomysł wpadli już twórcy Polskich Legend Allegro. Zaczynają już nawet nieśmiało i tajemniczo wspominać o tym. A jeśli posłuchacie „Wywiadu z Borutą” (który można pobrać z oficjalnej strony Legend Polskich jako audiobook) sami zauważycie z satysfakcją, że te oddzielne historie już pomału zaczynają się łączyć i plątać ujawniając główny konflikt, wokół którego budowane będzie całe uniwersum.

smok-rabbitform-plsmok-bialystok-naszemiasto-pllegendy-allegro-2

Legendy Polskie Allegro to swobodna fantazja na temat dawnych przekazów, ale za to jaka efektowna! Zaproszeni do udziału w projekcie zostali jedni z najlepszych aktorów polskiego kina, tacy jak: Robert Więckiewicz, Jerzy Stuhr, Tomasz Drabek, Krystyna Janda czy Piotr Machalica. Na uwagę zasługuje także Krzysztof Zalewski, laureat jednej z pierwszych edycji Idola, który stworzył fascynujący cover utworu Grzegorza Turnaua „Cichosza” specjalnie na potrzeby „Smoka”. Jednym z elementów projektu Legendy Polskie jest też teledysk do coveru „Alei Gwiazd” wykonywanego przez Matheo i Annę Karwan, a w oryginale przez Zdzisławę Sośnicką. W klipie poznajemy historię powstania diablicy, która ściga Twardowskiego po kosmosie. Świetna sprawa. Do poczytania natomiast, mamy „Legendy Polskie. Antologia”, czyli inspirowane legendami opowiadania autorstwa współczesnych polskich pisarzy. Aha, i jeszcze jedno – dostęp do wszystkich produkcji Allegro jest za darmo! (legendy.allegro.pl)

!Ciekawostka! Wśród twórców Legend pojawił się pomysł stworzenia „Czarnego Zawiszy”, który miałby być czarnoskórym, polskim bohaterem – narodowcem, siejącym postrach, noszącym tatuaże z orłem, cechującym się nieugiętą wiarą w Wielką Polskę. Film z udziałem tej postaci miał się kończyć wysadzeniem Pałacu Kultury przez czeskich terrorystów. Pomysł jednak odpadł w przedbiegach. Szkooooooda.

 

Joanna Zakrzewska

Related posts
Zostaw komentarz

You must be logged in to post a comment.