Plenerowe Kino Letnie

Zapraszamy na trzecią edycję Plenerowego Kina Letniego. W każdy pogodny piątek wakacji (od 16 czerwca do 31 sierpnia)  o godz. 21:00 na trawniku obok SOK odbędzie się seans na dużym ekranie pod gołym niebem.


20 lipca / Rejs

Ten film otacza legenda. Istnieje liczne grono jego wielbicieli, a nawet fan club, którego członkowie znają go niemal na pamięć, scena po scenie. Skąd bierze się siła tej improwizowanej w dużej mierze opowiastki o rejsie wycieczkowym parowcem po Wiśle? Przyczyn jest kilka, a są to przede wszystkim trudne do osiągnięcia w kinie wrażenie spontaniczności rozgrywających się przed kamerą wydarzeń oraz udział niepowtarzalnych osobowości polskiego kina: Jana Himilsbacha, Zdzisława Maklakiewicza czy Stanisława Tyma.

Zresztą tego filmu nie sposób opisać, trzeba go koniecznie obejrzeć – każdą minę, każdy grymas, sytuację po sytuacji, kadr po kadrze. Wszak jest to jedna z najinteligentniejszych polskich komedii!

To byłby kolejny nudny rejs statku wycieczkowego po Wiśle, gdyby nie pomyłka kapitana, który pasażera bez biletu bierze za instruktora kulturalno – oświatowego. Kaowiec mimo woli, początkowo stremowany narzuconą rolą, stopniowo zaczyna się w niej coraz bardziej odnajdywać. Formuję radę rejsu i zmusza pasażerów do coraz bardziej groteskowej aktywności. Kolejne wydarzenia – przygotowywanie występu na święto kapitana, próby wokalne i gimnastyczne, quiz na inteligencję – sprawiają, że wszyscy, na czele z upajającym się władzą kaowcem, zaczynają tracić poczucie rzeczywistości.

Na pokład wycieczkowego statku pływającego po Wiśle dostaje się pasażer na gapę. Kapitan bierze go za nowego instruktora kulturalno-oświatowego, a pasażer na gapę z ochotą wciela się w tę rolę. Organizuje spotkanie zapoznawcze, podczas którego rodzą się inicjatywy wielu imprez i zabaw. Ich uczestnicy prezentują żenujący poziom, a „kaowiec” coraz bardziej upaja się swoją rolą i zyskuje sojuszników wśród pasażerów o instynktach organizatorskich i kierowniczych. Trwają kolejno: święto kapitana, bal maskowy, quiz na inteligencję, zbiorowa gimnastyka, gra w salonowca – robi się coraz głupiej, coraz bezsensowniej, ale „kierownictwo” rejsu ogarnia coraz większy entuzjazm.

 • gatunek filmu: komedia 
 • produkcja: Polska
 • długość trwania: 65 min
 • ograniczenie wiekowe: od lat 12


27 lipca / Boska Florence

Meryl Streep i Hugh Grant w filmie „Boska Florence”.

Osadzona w Ameryce lat 40. XX wieku opowieść o bogatej filantropce, która uparła się, że potrafi śpiewać arie operowe, to miód na zbolałe serce widzów nie potrafiących odnaleźć się we współczesnym kinie rozrywkowym.

Florence Foster Jenkins kochała muzykę ponad życie. Niestety bez wzajemności. Natura obdarzyła ją słuchem i głosem, które nawet głuchego doprowadziłyby do rozpaczy. Florence jednak pragnęła śpiewem podbić świat i w pewnym sensie jej się to udało. Jako dziedziczka sporej fortuny i narzeczona St Clair Bayfielda – brytyjskiego aktora arystokraty posiadała atuty, przy których jej brak talentu wydawał się nieistotną przeszkodą. Dzięki heroicznym staraniom ukochanego udawało sięjej występować na Broadwayu i nagrywać płyty, a przede wszystkim wciąż wierzyć w swój dar. Jednak gdy zapragnęła ukoronować swój tryumf koncertem w słynnym Carnegie Hall nawet Bayfield wpadł w panikę. Ale czegóż nie robi się dla ukochanej.

Film podpowiada: w każdym z nas jest trochę z marzycielskiej i odrealnionej Florence, nieco zawiedzionego życiem, acz kochającego Bayfielda i przynajmniej szczypta ekscentrycznego i zahukanego McMoona. „Boska Florence” jest nie tylko opartą na faktach historią fascynującej kobiety, która jakimś cudem została zapamiętana przez swój kuriozalny śpiew, ale przede wszystkim ubraną w komediowe szaty, niezwykle subtelną opowieścią o różnych rodzajach miłości. Do ukochanej osoby. Do drugiego człowieka. Do ponadczasowej sztuki.

 • gatunek filmu: komedia / biograficzny
 • produkcja: USA / Wielka Brytania
 • długość trwania: 110 min
 • ograniczenie wiekowe: od lat 15
 • ten film gramy w: 2D z lektorem


3 sierpnia / Był sobie pies

Niezwykle wzruszająca i zabawna opowieść o tym, że każdy pies ma na tym świecie do wypełnienia swoją misję, a czasem nawet kilka…

Film Lasse Hallstroma, trzykrotnie nominowanego do Oscara, twórcy takich przebojów jak „Podróż na sto stóp”, „Co gryzie Gilberta Grape’a”, „Wciąż ją kocham”, „Czekolada”.

Najlepszym przyjacielem człowieka jest pies, to fakt. A kto jest najlepszym przyjacielem psa? Bailey, czworonożny bohater tej opowieści nie ma wątpliwości: jego psie życie ma sens tylko u boku pewnego chłopca o imieniu Ethan. Gdy obaj są szczeniakami, wszystko sprowadza się do zabawy. Gdy dorastają, Ethan zamiast za piłką ugania się za dziewczynami, czasem wdaje się w bójkę – wtedy trzeba gryźć wroga w kostkę, a gdy zbije szybę sąsiadów, ktoś musi wziąć winę na siebie. Bailey jest więc szczęśliwy, bo jak każdy pies chce czuć się w życiu potrzebny. Nadchodzi jednak moment, w którym drogi przyjaciół się rozchodzą, a życie Ethana przestaje rozpieszczać. Wtedy Bailey musi wykazać się nad-psią siłą, by odnaleźć przyjaciela i podać mu pomocną łapę. 

 • gatunek filmu: komedia
 • produkcja: USA 
 • długość trwania: 100 min
 • ograniczenie wiekowe: od lat 12
 • ten film gramy w: 2D z lektorem


10 sierpnia / Nie lubię poniedziałku

Komedia „Nie lubię poniedziałku” należy do najlepszych produkcji polskiej kinematografii. Mimo upływu ponad czterdziestu lat od jego powstania, nadal cieszy się rzeszą wielbicieli w każdym wieku.

Rzecz dzieje się pewnego feralnego poniedziałku w Warszawie. Bohaterem zaś jest zbiorowość – kilkanaście osób, których pechowe i skomplikowane perypetie słabiej lub silniej zazębiają się ze sobą.
Włoski przemysłowiec Francesco Romanelli przyjeżdża do stolicy Polski w sprawach handlowych, lecz dyrektor centrali, który miał go podejmować, tkwi uwięziony w windzie biurowca. Włocha uroczyście witają Polacy oczekujący kogoś zupełnie innego. Już na lotnisku wsiada do niewłaściwej taksówki, zostaje sam w centrum obcego miasta. Ostatecznie trafia do biura matrymonialnego, borykającego się z problemem manka, gdzie jest powitany jak wybawca. Akurat do biura przychodzi piękna sprzedawczyni kosmetyków – odurzający zapach perfum wprawia ją w stan nieustannego pobudzenia erotycznego, a uratować ją może tylko ognisty brunet. Marianna i Francesco są sobą oczarowani, jednak Włoch pamięta o pierwotnych powodach swego przybycia do Warszawy. Wyrywa się z objęć seksownej sprzedawczyni, by odnaleźć swych polskich kontrahentów. Przypadkowo udaremnia jeszcze napad na bank… Milicjant kierujący ruchem musi równocześnie opiekować się małym synkiem, bo w przedszkolu panuje różyczka, a żona nie może zwolnić się z pracy – biura matrymonialnego. Delegat gminnej spółdzielni desperacko poszukując części do kombajnu, wdaje się w kłótnię z porywczym taksówkarzem bezustannie robiącym „puste” kursy, wstawiony artysta nie może dotrzeć do domu, bumelant, który zasnął w nieodpowiednim miejscu, zostaje wyniesiony przez dźwig na budowie aż pod niebo.

 • gatunek filmu: komedia
 • produkcja: Polska
 • długość trwania:98 min
 • ograniczenie wiekowe: od lat 15
 • ten film gramy w: 2D 

 

 

 

Komentarze
Katarzyna Hardej

Related posts