„Kultura jest wyrazem międzyludzkiej komunikacji, współmyślenia i współdziałania ludzi. Powstaje ona na służbie wspólnego dobra – i staje się podstawowym dobrem ludzkich wspólnot.”

Jan Paweł II

Sokołowski Ośrodek Kultury istnieje od ponad 50 lat, a mieszkańcy Sokołowa Podlaskiego uważają go za główną instytucję, dzięki której możliwy jest rozwój i realizacja pasji artystycznych mieszkańców.

Misją SOK-u jest praca na rzecz społeczności miejskiej i integracja mieszkańców. Kalendarz eventowy wypełniony jest po brzegi, a rocznie jesteśmy organizatorami niemal dwustu różnego rodzaju przedsięwzięć kulturalnych. Koncerty, festiwale, wystawy malarstwa, spektakle czy jarmarki są u nas na porządku dziennym. Poza rozrywką dużą uwagę zwracamy na rozwój zarówno tych młodych jak i dojrzałych mieszkańców naszego miasta.

Działalność edukacyjna Ośrodka Kultury prowadzona jest w różnych dziedzinach takich jak: taniec, śpiew, nauka gry na instrumentach, plastyka, Uniwersytet Trzeciego Wieku oraz Klub Seniora. Dzięki profesjonalnej kadrze instruktorów, podopieczni SOK osiągają liczne sukcesy zarówno w kraju jak i poza jego granicami, co jest doskonałą promocją nie tylko naszej działalności, ale również całego miasta. Poza edukacją działamy jeszcze na kilku innych płaszczyznach. Animacje i zabawy dla dzieci są organizowane na każdej imprezie plenerowej, a podczas ferii i wakacji umilamy czas ponad dwustu podopiecznym.

W ramach Sokołowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku organizujemy liczne prelekcje, wykłady i wycieczki, a członkowie Klubu Seniora „Jutrzenka” regularnie uczestniczą w wieczorkach tanecznych i spotkaniach integracyjnych.

O wszystkich podejmowanych działaniach informujemy w bezpłatnym wydawnictwie „ZOOM. Oko na kulturę”, co miesiąc dystrybuowanym na terenie miasta i powiatu sokołowskiego. Współpracujemy także z Katolickim Radiem Podlasie oraz Polskim Radiem RDC. Mieszkańcy naszego regionu regularnie mogą usłyszeć zapowiedzi i relacje z wydarzeń organizowanych przez nasz ośrodek. 

W budynku Ośrodka Kultury znajduje się również jedyne w Sokołowie Podlaskim Kino „Sokół”, które spełnia oczekiwania nawet najbardziej wymagających kinomaniaków. Dla tych, co lubią filmy nie tylko oglądać, ale również o nich dyskutować idealnym miejscem jest Dyskusyjny Klub Filmowy „Zbyszek”, na którego spotkania przyjeżdżają znani z wielkiego ekranu reżyserzy, oraz cenieni dziennikarze i krytycy.

Pracownicy i dyrekcja Sokołowskiego Ośrodka Kultury swoją pracę traktują jak powołanie, dlatego nie ma dla nas rzeczy niemożliwych, a pomysły na nowe przedsięwzięcia są nieograniczone! Kto nas jeszcze nie poznał i nie gościł pod dachem SOK, koniecznie musi nas odwiedzić i zaprzyjaźnić się z Sokołowską Kulturą.