Kto napisze naszą historię? / 27 stycznia 16:15

„Kto napisze naszą historię”- pełnometrażowy film o getcie warszawskim, powstał przy wsparciu Fundacji Spielberga, którą reżyser założył na potrzeby przygotowania w 1994 roku „Listy Schindlera”. Film dostał także dużą, jak na produkcję dokumentalną, dotację od Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej – aż 200 tys. zł. Całkowity budżet filmu to prawie 4 mln zł. 

Scenariusz filmu oparty jest na książce Samuela Kassowa pod tym samym tytułem. Reżyser Roberta Grossman i producentka Nancy Spielberg, siostra reżysera, przybliżają historię Emanuela Ringelbluma i założonej przez niego podziemnej organizacji Oneg Szabat. Jej członkowie pracowali pod przykrywką działalności Żydowskiej Samopomocy Społecznej w budynku, w którym dzisiaj mieści się ŻIH. Organizację tworzyło kilkudziesięciu żydowskich intelektualistów i działaczy społecznych, którzy – ryzykując wszystko – gromadzili materiały dokumentujące życie w getcie warszawskim: pamiętniki, odręczne zapiski, rysunki i oficjalne pisma, a także gazety, plakaty, obwieszczenia i programy teatralne. Efektem pracy grupy było utworzenie Podziemnego Archiwum Getta Warszawskiego, tzw. Archiwum Ringelbluma.

W 1943 roku zbiory ukryto w bańkach po mleku i metalowych skrzynkach. Dwie z trzech części archiwum udało się znaleźć – pierwszą część odkryto w 1946 roku, na następną trafili przypadkiem robotnicy odbudowujący powojenną Warszawę. Trzeciej nigdy nie odnaleziono. Archiwum Ringelbluma – ponad 30 tysięcy dokumentów – uznano za jedną z najważniejszych pisemnym pamiątek świata.

Film jest dokumentem fabularyzowanym, przeplata unikatowe archiwalia, wywiady i fabularyzowane sceny, w których wystąpią profesjonalni aktorzy. Na ekranie pojawią się m.in.: Piotr Głowacki, Jowita Budnik, Karolina Gruszka i Wojciech Zieliński oraz 600 statystów. Głosów w filmie użyczyli: nagrodzony Oscarem za film „Pianista” Adrien Brody oraz trzykrotnie nominowana do tej nagrody Joan Allen. Zdjęcia kręcono w Warszawie (m.in. w ŻIH) oraz w Łodzi.

„Kto napisze naszą historię” będzie można zobaczyć w wybranych kinach w całej Polsce 27 stycznia 2019 – w Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

gatunek filmu: dokument fabularyzowany
produkcja: USA
długość trwania: 1,35′
ograniczenie wiekowe: od 12
ten film gramy w wersji 2D z napisami

Komentarze
Katarzyna Hardej

Related posts