Dyskusyjny Klub Filmowy Zbyszek

W dobie kina komercyjnego, gdzie na ekranie dominują efekty specjalne i szybka akcja, Dyskusyjne Kluby Filmowe działające w całej Polsce mówiąc tej fali głośno „nie”.

Dyskusyjny Klub Filmowy „Zbyszek” działający w Sokołowskim Ośrodku Kultury jest dla tych, którzy oczekują od filmu głębszej refleksji oraz konkretnego przekazu.

Początki klubu sięgają 1967 r. Nieprzerwanie działał do końca lat ’80. We wrześniu 2010 r. „Zbyszek” reaktywował swoją działalność i działał do 2014 roku. Po 1,5-rocznej przerwie od stycznia 2016 DKF „Zbyszek” wznawia swą działalność.

Podczas spotkań Klubu widz poza obejrzeniem filmu ma możliwość aktywnego uczestnictwa w  dyskusji. W ten sposób nie pozostaje sam z kłębiącymi się myślami, tylko ma możliwość podzielenia się swoimi odczuciami oraz poznaje często inny punkt widzenia. Filmy, które prezentowane są podczas spotkań należą do nurtu nowego kina artystycznego lub oscylują w regionach klasyki kina.

Spotkania w ramach DKF odbywają się raz w miesiącu. Wydarzeniu towarzyszy przyjazd gościa, związanego z  tematyką danego filmu: krytyka/dziennikarza filmowego, reżysera, scenarzysty czy aktora. Esencją każdego spotkania jest dyskusja dotycząca wartości obejrzanego obrazu oraz problemów w nim poruszonych. Dzięki niej widz ma okazję poznania złożoności różnych zjawisk i  problemów społecznych. Rozmowa jest jednocześnie dobrą okazją do przezwyciężania strachu przed publicznymi wystąpieniami.

Warunkiem uczestnictwa w spotkaniach „Zbyszka” jest wykupienie karnetu, który obejmuje trzy filmy – cena: 30 zł. Karnet nie ma daty ważności, nabywca sam decyduje, które filmy obejrzy.

DKF „Zbyszek” posiada swój oficjalny statut oraz Radę, która dba o to, aby była zachowana ciągłość w propagowaniu kultury filmowej. W skład Rady DKF „Zbyszek” wchodzą:

  • Wojciech Baran – prezes
  • Katarzyna Hardej
  • Zofia Czarnocka
  • Justyna Wójcicka

Przyjdź, zobacz, podyskutuj. Zapraszamy do naszego grona 🙂


W drugim kwartale 2017 zapraszamy na filmy:

„Tony Erdmann” / 27 kwietnia

„Klient” / 25 maja

50-lecie Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Zbyszek” / czerwiec