DKF: Książę i Dybuk / 24 kwietnia 19:00

DKF Zbyszek zaprasza na wyjątkową, dokumentalną opowieść o Michale Waszyńskim, reżyserze i producencie filmowym, który urodził się w ubogiej żydowskiej rodzinie na Wołyniu, a został pochowany w Rzymie jako polski książę na wygnaniu!

„Książę i Dybuk” w reżyserii Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego to filmowa podróż śladami jednego z najbardziej fascynujących polskich filmowców, autora wielu znanych przedwojennych filmów z Eugeniuszem Bodo, reżysera mistycznej ekranizacji „Dybuka”, a także producenta hollywoodzkich hitów z Sofią Loren i Claudią Cardinale.

Michał Waszyński – rozchwytywany w przedwojennej Warszawie reżyser oraz wpływowa postać europejskiej i amerykańskiej kinematografii. Człowiek, który własne życie zamienił w nieprawdopodobny filmowy scenariusz. Film stara się rozwikłać tajemnicę Waszyńskiego, który w życiu często pisał od nowa własną biografię. Jedni zapamiętali go jako dystyngowanego arystokratę, męża włoskiej hrabiny, inni wspominają go jako utalentowanego reżysera i błyskotliwego producenta.

Film otrzymał mnóstwo nagród, w tym dla Najlepszego Filmu Dokumentalnego na MFF w Wenecji, Grand Prix Millennium Docs Against Gravity, a ostatnio Orła – Polską Nagrodę Filmową.

Prelekcja – Grzegorz Gil, pracownik SOK, prywatnie pasjonat kina. O Michale Waszyńskim napisał pracę licencjacką na Wyższej Szkole Dziennikarstwa im. Melchiora Wańkowicza w Warszawie.

gatunek filmu: dokumentalny / biograficzny
produkcja: Polska
długość trwania: 1,20′
ograniczenie wiekowe: od lat 15

Komentarze
Katarzyna Hardej

Related posts
Zostaw komentarz

You must be logged in to post a comment.