Event Information:

 • śr
  28
  Paź
  2020

  DKF: "Nędznicy"

  19:00Kino "Sokół"

  DKF Zbyszek zaprasza na seans wielkiego, niezwykle aktualnego, poruszającego, bezkompromisowe kina, które zostaje w głowie długo po seansie, czyli "Nędzników" w reżyserii Ladj Ly. Do filmu wprowadzi widzów Mateusz Demski, dziennikarz, krytyk filmowy, absolwent krakowskiego filmoznawstwa.

  „Nędznicy” to rewelacja festiwalu w Cannes i zwycięzca Nagrody Jury, jeden z najlepszych europejskich filmów 2019 roku, prawdziwe odkrycie reżyserskie, nominowany do Oscara i Złotego Globu, laureat Europejskiej Nagrody Filmowej w kategorii Odkrycie Roku, zdobywca 12 nominacji do Cezarów i trzech statuetek Lumières Awards, w tym dla Najlepszego Filmu, a także laureat dziesiątek nagród na festiwalach na całym świecie i wielki hit francuskich kin (ponad dwa miliony widzów)!

  Taki debiut zdarza się w kinie raz na kilka lat. Od swojej premiery na festiwalu w Cannes zachwyca krytyków i widzów na całym świecie. Debiutant Ladj Ly to odkrycie reżyserskie roku, a jego film to największe wydarzenie francuskiego kina ostatnich lat!

  Na paryskim przedmieściu Montfermeil, znanym ze słynnej powieści Victora Hugo jako miejsce policyjnej samowoli i siedziby społecznego marginesu, stan rzeczy od wieków nie uległ zmianie. Szeregi lokalnego posterunku policji zasilił nowy brygadier Stéphane Ruiz. Z bronią w kaburze i pałkami w rękach jego nowi towarzysze czynią na dzielnicowych ulicach to, co określają mianem sprawiedliwości. Wątpliwy porządek zaprowadzają do czasu, aż pewnego dnia zostają uwiecznieni przez drona pewnego chłopca.

  „Nędznicy” to wielkie, niezwykle aktualne, poruszające, bezkompromisowe kino, które zostaje w głowie długo po seansie.

  Mateusz Demski – dziennikarz, krytyk filmowy, absolwent krakowskiego filmoznawstwa. Publikuje m.in. w kwartalniku "Przekrój", tygodniku "Przegląd", tygodniku "Polityka", czasopiśmie "Ekrany", miesięczniku "Kino", "Magazynie Filmowym" SFP, a także w portalach CzasKultury.pl, Interia.pl, Wirtualna Polska, Papaya.Rocks. Programer Ars Independent Festival w Katowicach. Związany z Festiwalem Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, gdzie od kilku lat współtworzy gazetę festiwalową.

  Na koncie ma wywiady z nagradzanymi na największych światowych festiwalach twórcami filmowymi, m.in. z Terrym Gilliamem, Bong Joon-ho, Gasparem Noé, braćmi Dardenne, Bélą Tarrem, Ablem Ferrarą, Françoisem Ozonem, Dario Argento, Albertem Serrą, a także z Kristen Stewart czy Stellanem Skarsgårdem.

  W wolnych chwilach poszerza kolekcję gadżetów z "Gwiezdnych wojen".

  Informacje o obowiązujących w kinie zasadach sanitarnych: http://sokolowskakultura.pl/sok-w-czasach-covid19/