Event Information:

 • czw
  14
  Mar
  2019

  SUTW: Życie i twórczość van Gogha

  17:00Galeria "Dom"

  Sokołowski Uniwersytet Trzeciego Wieku zaprasza na wykład Beaty i Daniela Artymowskich z Zamku Królewskiego w Warszawie na wykład p.t. "Życie i twórczość van Gogha".

  Vincent van Gogh (30 marca 1853 - 29 lipca 1890), malarz holenderski, impresjonista. Jest obecnie uznawany za największego malarza holenderskiego od czasów Rembranta. Jednak dla dziewiętnastowiecznej publiczności jego doświadczenia z czystym kolorem nie były zrozumiałe, dlatego też za życia artysty nieomal żaden z obrazów nie został sprzedany.

  Twórczości malarskiej van Gogh poświęcił się dosyć późno, bo w dwudziestym siódmym roku życia. Mając lat trzydzieści siedem namalował ostatni obraz w życiu. Po dziesięciu latach pracy artystycznej pozostało po nim około ośmiuset płócien, kilkaset rysunków, szkiców i litografii.

  W 1892 roku zorganizowano pierwszą retrospektywną wystawę prac van Gogha.

  Jego twórczość wywarła duży wpływ na malarstwo XX wieku, a jego prace uzyskują astronomiczne ceny na aukcjach.

  Do najważniejszych dzieł Vincenta van Gogha zalicza się "Słoneczniki",  "Autoportret" (1889), "Gwiaździsta noc" (1888),  "Żółty dom w Arles" (1888), "Stary człowiek w smutku" (1989), "Autoportret z zabandażowanych uchem" (1989) czy "Droga z cyprysem i gwiazdą" (1890).

  -

  O naszych gościach:

  Beata Artymowska - ur. w 1952 r., ukończyła Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej w 1976 r. Od 2000 r. współpracuje z Pracownią Działań Muzealnych w Zamku Królewskim w Warszawie. Prowadzi zajęcia dla dzieci i młodzieży z dziedziny historii sztuki, filozofii i architektury, także dla młodzieży o specjalnych wymaganiach edukacyjnych. Szczególną popularnością cieszą się jej zajęcia dla Uniwersytetów III wieku z zakresu historii architektury.   

  Daniel Artymowski -  ur. 1952, w 1976 roku ukończył Archeologię Śródziemnomorską na Uniwersytecie Warszawskim. W latach 1977 – 81 pracował w dziale oświatowym i wystaw Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie, od 1981 r. w Dziale Oświatowym Zamku Królewskiego w Warszawie. Jako jeden z pierwszych muzealników w Polsce zajmował się udostępnianiem zbiorów zamkowym osobom niepełnosprawnym. W roku 1995 założył Pracownię Działań Muzealnych, którą kieruje do dziś. Prowadzi warsztaty, wykłady, kursy dla wszystkich grup wiekowych, głównie młodzieży i dorosłych. Obszarem jego zainteresowań są wszelkie działania niekonwencjonalne, zwłaszcza warsztaty,  podczas których uczestnicy odkrywają nieznane dotychczas możliwości twórcze. Autor wielu tłumaczeń z języka angielskiego i na angielski.