Event Information:

 • czw
  24
  Sty
  2019

  DKF Zbyszek: "Oni"

  19:00Kino "Sokół"

  Dyskusyjny Klub Filmowy Zbyszek zaprasza na najnowszy film zdobywcy Oscara za „Wielkie piękno”, twórcy "Młodości" i serialu "Młody papież". Paolo Sorrentino, jeden z najlepszych reżyserów naszych czasów, po kilkuletniej przerwie wraca do kin z komediodramtem "Oni", serwując wybuchową mieszankę prowokacji i uwodzenia. Do filmu wprowadzi nas specjalistka od kina włoskiego, filmoznawczyni Diana Dąbrowska.

  Bawiąc się biografią byłego premiera Włoch, Silvio Berlusconiego – milionera i potentata medialnego – Sorrentino opowiada o zepsuciu, korupcji oraz odwiecznym mariażu seksu i władzy. A przede wszystkim o „dworze” chciwych pochlebców, jaki wyhodował wokół siebie jeden z najbardziej skompromitowanych współczesnych polityków. Za każdym Berlusconim są przecież jacyś „oni” czerpiący korzyści z populistycznych haseł, kryzysu demokracji i medialnych manipulacji.

  W filmie „Oni” Sorrentino błyskotliwie łączy drapieżną polityczną satyrę z kameralnym dramatem, a iście barokowemu wizualnemu rozpasaniu, które wydaje się parodiować prostacki styl telewizji Berlusconiego, towarzyszą sceny zaskakująco intymne. Brytyjski The Guardian dostrzegł nawet czułość w sposobie, w jaki włoski reżyser portretuje „słabość starzejącego się mężczyzny”. Groteskę z nostalgią brawurowo pogodził na ekranie ukochany aktor Sorrentino, znany z „Wielkiego piękna” i „Boskiego” Toni Servillo. Jego spektakularna metamorfoza to jeden z największych atutów filmu „Oni”, który w samych Włoszech obejrzało aż milion widzów.

  W rolach głównych: ulubiony aktor reżysera - Toni Servillo oraz Kasia Smutniak, Polka, która została gwiazdą włoskiego kina.

  O naszym gościu:
  Diana Dąbrowska jest filmoznawczynią, doktorantką studiów kulturoznawczych na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Łódzkiego, gdzie prowadzi zajęcia na kierunku Filmoznawstwo oraz Italianistyka. Specjalizuje się w kulturze filmowej i muzycznej Italii lat '60 i we włoskim kinie współczesnym.

  Jest stałą współpracowniczką miesięcznika KINO oraz współorganizatorką festiwali filmowych, m.in. Letnia Akademia Filmowa w Zwierzyńcu oraz Forum Kina Europejskiego Cinergia w Łodzi.

  bilety: 10 zł / karnety (3 filmy): 22 zł