Event Information:

 • pt
  15
  Cze
  2018

  Sokołowski Festiwal Filmowy

  20:00

  Zapraszamy na drugą edycję Sokołowskiego Festiwalu Filmowego, czyli 3-dniowe święto dla prawdziwych kinomanów!
  W programie festiwalu znajdą się głównie filmy polskich twórców: od thrillerów, przez dramaty pełno i krótkometrażowe, na dokumentach kończąc. Na pewno każdy kinoman znajdzie na naszym Festiwalu coś dla siebie! 🙂

  bilet na 1 film: 11 zł
  karnet dwudniowy (9 filmów): 40 zł
  koncert i film plenerowy: wstęp wolny

  Festiwal poprowadzą Diana Dąbrowska i Piotr Czerkawski, czyli dwoje młodych, znanych i cenionych dziennikarzy i krytyków filmowych.

  -

  piątek / 15.06 / Inauguracja Plenerowego Kina Letniego
  20:00 koncert muzyki filmowej w wykonaniu Manufaktura Dźwięków Band
  21:00 "Bracia Lumiere" / reż. T. Fremaux

  "Bracia Lumière" to porywająca historia narodzin kina, z pasją i humorem opowiedziana przez Thierry'ego Frémaux – dyrektora Festiwalu Filmowego w Cannes i Instytutu Lumière w Lyonie. Dokument "Bracia Lumière" to unikalne spojrzenie na Francję i świat z początków współczesnej ery. A przede wszystkim pasjonująca opowieść o pierwszych filmach, które wyznaczyły drogę i świetlaną przyszłość dla dzisiejszego kina.

  W 1895 roku Louis i Auguste Lumière wymyślili kinematograf i nakręcili pierwsze w historii filmy, takie jak: „Wyjście robotników z fabryki” czy „Polewacz polany”. Z czasem, usprawniając pracę kamery, doskonaląc kompozycję kadru, wprowadzając duble i śmiało eksperymentując z efektami specjalnymi, położyli podwaliny pod dzisiejszą sztukę filmową. Spośród nakręconych przez nich ponad 1400 produkcji, Thierry Frémaux wybrał 114 obrazów, wśród których znalazły się klasyczne arcydzieła, jak i zaskakujące, nieznane dotychczas filmowe odkrycia. Wszystkie one – zrekonstruowane cyfrowo w jakości 4K – zostały zebrane dla uczczenia wspaniałego dziedzictwa braci Lumière.

  Film opowiada o początkach kina i eksperymentach, które stały się podwalinami dzisiejszej kinematografii.

  -

  Prowadzący:
  Diana DĄBROWSKA – filmoznawczyni, doktorantka studiów kulturoznawczych na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Łódzkiego, gdzie prowadzi zajęcia na kierunku Filmoznawstwo oraz Italianistyka. Specjalizuje się w kulturze filmowej i muzycznej Italii lat 60 i we włoskim kinie współczesnym. Jest stałą współpracowniczką miesięcznika KINO oraz współorganizatorka festiwali filmowych, m.in. Letnia Akademia Filmowa w Zwierzyńcu oraz Forum Kina Europejskiego ORLEN Cinergia w Łodzi.

  Piotr CZERKAWSKI – krytyk filmowy, dziennikarz kulturalny. Współgospodarz programu „Weekendowy Magazyn Filmowy” w TVP 1, autor nominowanego do nagrody PISF-u bloga „Cinema Enchante”. Autor wielu recenzji, artykułów i wywiadów publikowanych w mediach prasowych i internetowych. Publikuje w „Kinie”, „Filmie”, „Dzienniku”, „Odrze”, a także w portalach internetowych Filmweb.pl i Dwutygodnik.com

  • Patronat medialny:
   Wieści Sokołowskie
   Tygodnik Siedlecki
   Radio Podlasie
   Podlasie24.pl

  -