Event Information:

 • śr
  25
  Kwi
  2018

  DKF: Blask

  19:00

  Kwietniowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Filmowego Zbyszek będzie podróżą do kraju kwitnącej wiśni. Zaprezentujemy "Blask" - najnowszy film Naomi Kawase, autorki kinowego przeboju "Kwiat wiśni i czerwona fasola". Gościem spotkania będzie Janusz Wróblewski, dziennikarz kulturalny i krytyk filmowy.

  Japońskie kino, podobnie jak cała kultura Japonii, zaskakuje odmiennością i różnorodnością, a europejskiemu widzowi może wydawać się egzotyczne. Duża część filmów jest silnie zakorzeniona w tamtejszej kulturze, ale zrealizowane są w taki sposób, że opowieści te stają się uniwersalne i rozumiane tak samo dobrze właściwie na całym świecie.

  Kino z dalekiego wschodu niesie za sobą ponadczasowe przesłanie pełne refleksji i głębokich przemyśleń. Ciekawe, zachwycające wizualnie historie, niezwykle dopracowana strona techniczna, ale przede wszystkim ogromna różnorodność sprawiają, że niemal każdy znajdzie w nim coś dla siebie.

  "Blask” to romantyczne, ale i spełnione artystycznie „kino o kinie” czyli japoński melodramat rozgrywany w środowisku filmowców.

  Misako z niekłamaną pasją opisuje przedmioty, uczucia i świat wokół nich. Jest audiodeskryptorką, tworzy napisy do filmów, przekazywane następnie drogą słuchową widzom niewidomym lub słabowidzącym.

  Podczas jednej z projekcji dziewczyna spotyka słynnego fotografa, Masayę, którego wzrok nieodwracalnie się pogarsza.
  Między mężczyzną, który traci światło, a kobietą, która je ściga, wybucha płomienne uczucie...

  Naomi Kawase w wieku 28 lat została najmłodszą w historii laureatką nagrody La Caméra d'Or dla najlepszego nowego reżysera na festiwalu w Cannes (za „Moe no Suzaku”). Równo dekadę później odebrała tam Grand Prix za czwarty w karierze film pełnometrażowy „Las w żałobie”. Dużym sukcesem okazał się dramat „Kwiat wiśni i czerwona fasola”, szeroko nagradzany na całym świecie.

  Janusz Wróblewski pracował jako krytyk filmowy m.in. dla "Życia Warszawy" oraz "Życia", był kierownikiem działu filmowego w miesięczniku "Machina", współpracował także z miesięcznikiem "Kino". Jest sekretarzem polskiej sekcji międzynarodowego stowarzyszenia krytyki filmowej FIPRESCI. Jest także autorem scenariuszy filmowych, a także książki książki pt. "Magia kina". Pod koniec lat 90-tych był szefem programu telewizyjnego "Pegaz". Była także wieloletnim rzecznikiem prasowym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Obecnie Janusz Wróblewski jest członkiem redakcji tygodnika "Polityka".

  Bilety (10 zł) i karnety (3 filmy - 22 zł) dostępne w punkcie informacji SOK.=