Event Information:

 • śr
  16
  Maj
  2018

  Koncert Marcina Wyrostka

  18:00

  W ramach obchodów Dni Sokołowa zapraszamy na wyjątkowy koncert Marcina Wyrostka wraz z zespołem pt. "Muzyka korzeni". Koncert poprzedzą warsztaty dla akordeonistów prowadzone przez Marcina Wyrostka (godz. 15:00)

  "Muzyka korzeni" to tytuł nowego projektu realizowanego w 2018 roku przez Mazowiecki Instytut Kultury. Wiąże się on bezpośrednio z promocją nowej płyty akordeonisty - Marcina Wyrostka - zwycięzcy drugiej edycji programu Mam Talent, wykładowcy Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, członka Amerykańskiego Stowarzyszenia Akordeonistów.

  Płyta POLACC pojawiła się na rynku w październiku minionego roku. Pierwszy promujący ją koncert miał miejsce 14 stycznia 2018 roku w Filharmonii Narodowej.

  Bilety w cenie 30 zł już są w sprzedaży w punkcie informacji SOK.

  MIK włączając się w organizację dalszych koncertów na terenie województwa mazowieckiego, jako główny ich organizator zaprosił do udziału w tym przedsięwzięciu pięciu partnerów - współorganizatorów: Państwową Szkołę Muzyczną I i II st. w Mławie, Miejskie Centrum Kultury w Płońsku, Konstanciński Dom Kultury w Konstancinie-Jeziornie, Miejski Ośrodek Kultury w Siedlcach, Sokołowski Ośrodek Kultury w Sokołowie Podlaskim.
  Ostatni, zamykający cykl koncert odbędzie się 16 maja o godz. 18:00 w sali widowiskowej Sokołowskiego Ośrodka Kultury.

  Repertuar koncertu oparty będzie na programie pochodzącym z nowej płyty, będącej autorskim spojrzeniem Marcina Wyrostka na muzykę korzeni, czyli muzykę polską zarówno ludową, klasyczną jak i rozrywkową. W programie pojawią się m.in. utwory wybitnych, polskich kompozytorów: Wojciecha Kilara, Mikołaja Góreckiego, Karola Szymanowskiego, Witolda Lutosławskiego. We wszystkich utworach niewątpliwie zauważalna będzie wirtuozeria Marcina Wyrostka. Podkreślać ją będzie charakterystyczna dla jego wykonawstwa sztuka improwizacji.

  W koncercie Marcinowi Wyrostkowi towarzyszyć będą:

  • Marcin Jajkiewicz /wokal
  • Mateusz Adamczyk /skrzypce
  • Daniel Popiałkiewicz /gitara
  • Agnieszka Haase-Rendchen /fortepian
  • Piotr Zaufal /gitara basowa
  • Krzysztof Nowakowski /instrumenty perkusyjne

  -

  Marcin Wyrostek jest laureatem ponad 30 konkursów akordeonowych (w kraju i za granicą), w tym Detroit (USA) 2005; Esztergom (Węgry) 2003, Dunajska Streda (Słowacja) 2003, Reinach (Szwajcaria) 2003. Był także stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w roku akademickim 2004/2005. Jest założycielem projektu Corazon z którym nagrał cztery autorskie płyty, za które otrzymał m.in. potrójną platynę oraz nominację do nagrody Fryderyki 2010 za płytę "Magia del Tango", podwójną platynową płytę za krążek "Coloriage" - 2012 i platynową płytę za album "For Alice" -2015. Pod koniec 2017 roku zespół zakończył prace nad najnowszym albumem "Polacc", który w odróżnieniu od poprzednich jest mocno inspirowany muzyką polską.

  Koncertował na największych, polskich scenach muzycznych m.in. na 50-leciu festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, Festiwalach: Sopot TOPtrendy, Transatlantyk, Warszawa Singera. Miał okazję koncertować z gwiazdami polskiej sceny muzycznej - Kayah, Maryla Rodowicz, Ryszard Rynkowski, Adam Sztaba, Orkiestra AUKSO. Jednym z najbardziej ekscytujących wyzwań muzycznych był wspólny występ z Bobbym McFerrinem w 2010 roku. Wykonuje muzykę klasyczną, jazzową
  i ethno-folk. Kluczowym elementem jego tożsamości muzycznej jest improwizacja.

  -

  Nowy album Marcina Wyrostka i jego zespołu znacząco różni od jego dotychczasowej twórczości. Przez lata koncertowania z repertuarem o charakterze, argentyńskim, bałkańskim i latynoamerykańskim w muzykach pojawiła się potrzeba sięgnięcia do korzeni kultury w której wzrastali. Zainspirowanie się polską twórczością było także związane z licznymi koncertami tematycznymi zespołu poza granicami Kraju, na których Marcin Wyrostek występował w roli promotora polskiej kultury. Powstałe przy tej okazji kompozycje i aranże stały się zalążkiem do powstania nowej płyty Marcin Wyrostek "POLACC", gdzie rozmaite motywy "POL"- skości połączył wspólny "ACC"- ordeonowy mianownik.

  Istotnym elementem w trakcie prac nad nową płytą okazały się zróżnicowane korzenie muzyków z zespołu Marcina. Doprowadziło to przemieszania się muzycznych charakterów, brzmień, tradycji i wspomnień od Pomorza aż po Śląsk. Na płycie znalazły się zarówno utwory inspirowane muzyką ludową, jak również współczesne aranżacje wybitnych polskich kompozytorów muzyki klasycznej i filmowej. Nie zabrakło także bardziej rozrywkowych brzmień zaczerpniętych z muzyki lat 60-tych i 70-tych oraz autorskich, nieraz bardzo zaskakujących kompozycji Marcina. Szlachetne brzmienie części z utworów podkreślać będzie towarzysząca zespołowi orkiestra kameralna i sekcja dęta. Płyta "POLACC" z założenia jest wielobarwna i energiczna, a powstałe utwory są efektem poszukiwań wspólnej wrażliwości muzycznej, którą odnaleźć można w muzyce polskiej różnych gatunków i na przestrzeni wielu lat.

  -