40. Zaduszki Jazzowe

W 2018 roku odbędą się jubileuszowe 40. Zaduszki Jazzowe. Już dzisiaj zachęcamy wszystkich do zarezerwowania czasu 2 i 3 listopada na  dwudniową edycję największej jazzowej imprezy w regionie! 

2 listopada (piątek) na naszej scenie wystąpią:

  • Trochę Jazzu
  • Manufaktura Dźwięków Band
  • Filip Wojciechowski  Trio
  • Artur Dutkiewicz Quartet – Tribute to Tomasz Szukalski

TROCHĘ JAZZU

Zespół Trochę Jazzu istnieje od roku 2011. Na przestrzeni lat jego skład ewoluował, jednak stałym trzonem są wokalistka Monika Gawrońska i pianista Piotr Jankowski. Repertuar TJ to głównie standardy ze Złotej Ery swingu oraz covery w jazzowej interpretacji.

W obecnym składzie zespół występuje od roku: Monika Gawrońska, Anna Kostyra i Gabriela Smolik – wokal, Piotr Jankowski – fortepian, Paweł Woźniak – gitara basowa, Michał Tenderenda – perkusja. 

Gościnnie z TJ wystąpi sekcja dęta: Jarosław Bacewicz – puzon, Tomasz Gronowski – saksofony/klarnet, Jarosław Wójcik – trąbka.

MANUFAKTURA DŹWIĘKÓW BAND

Zespół powstał kilka lat temu z potrzeby grania muzyki mniej mainstreamowej oraz chęci jej popularyzacji. Stąd w wykonaniach grupy słychać  wpływy soulu, smooth jazzu, chilloutu, r&b i jazz rocka. Muzyka prezentowana przez Manufakturę okraszona jest jazzowowymi harmoniami i dużą wrażliwością interpretacyjną.

W ramach 40. Zaduszek Jazzowych MDB zagra w składzie: Anna Maliszewska, i Alicja Ostromecka – wokal, Mirek Gondek – saksofony, Michał Ostromecki – pianino, Paweł Woźniak – gitara basowa, Mateusz Zalewski – perkusja.

FILIP WOJCIECHOWSKI TRIO

Filip Wojciechowski to uznany pianista jazzowy. W 2000 roku powołał do życia Filip Wojciechowski Trio, które obok lidera tworzą: Paweł Pańta (bas) i Cezary Konrad (perkusja). Zespół koncertuje na największych festiwalach muzycznych i jest laureatem licznych konkursów jazzowych, w kraju i zagranicą.

Dotychczas wydali pięć albumów – „Classic Jazz” dla niemieckiej wytwórni, „Romantic meets jazz” z gościnnym udziałem Roberta Majewskiego na trąbce, „Chopin” i „Moments”, a także płytę „Inny Chopin”

TRIBUTE TO TOMASZ SZUKALSKI

Tomasz Szukalski to legendarny muzyk, uznawany za największego polskiego saksofonistę tenorowego. Jego charakterystyczny styl, odznaczający się ogromną siłą i ekspresją dźwięku saksofonu, zabrzmiał na ponad 100 nagraniach płytowych. Połączenie słowiańskiej śpiewności    oraz buntowniczej drapieżności w grze były odzwierciedleniem jego niezwykle barwnej osobowości. Jego muzyka była i jest inspiracją dla wielu instrumentalistów w Polsce i na świecie.

Kwartet w składzie: Artur Dutkiewicz / piano, Adam Kowalewski / bas, Krzysztof Dziedzic / perkusja, był ostatnim stałym zespołem Tomasza Szukalskiego. Do zespołu TTTS muzycy zaprosili saksofonistę tenorowego Tomasza Grzegorskiego, którego „Szakal” wyróżniał, jako jednego z niewielu saksofonistów młodego pokolenia, kontynuujących tradycję mistrzów.
Wspólnie przypomną utwory, które wcześniej wykonywali w Kwartecie Tomasza Szukalskiego.

3 listopada (sobota) zagrają: 

  • Marek Napiórkowski WAW-NYC
  • Włodek Pawlik Trio
  • Aga Zaryan & European Jazz Quartet

MAREK NAPIÓRKOWSKI WAW-NYC

Marek Napiórkowski, gitarzysta jazzowy i kompozytor, od początku swojej kariery pojawia się na szczytach polskich rankingów, a nieprzerwanie od 2012 roku, głosami czytelników Jazz Forum, wybierany jest Jazzowym Gitarzystą Roku.

Jego najnowszy projekt WAW-NYC to unikatowa fuzja różnorodnych osobowości, która łączy dwa odległe miasta siłą muzyki ich jazzowych reprezentantów. W przedsięwzięciu udział wzięli znamienici przedstawiciele Warszawy i Nowego Jorku: wybitny i rozchwytywany basista Robert Kubiszyn, nowojorski mistrz perkusji Clarence Penn, nominowany za swój ostatni album do Nagrody GRAMMY kubański pianista Manuel Valera. Połączenie wirtuozerii trzech muzyków nadało ekspresyjnych walorów wyszukanym kompozycjom Marka Napiórkowskiego.

Kompozycje stworzone specjalnie do tego projektu dały doświadczonym improwizatorom możliwość pełnego interakcji muzykowania, gdzie europejski koncept harmoniczny łączy się z kulturą rytmu z kolebki jazzu i kubańską żarliwością. 

 –

WŁODEK PAWLIK TRIO

Włodek Pawlik – pianista, kompozytor, pierwszy i jak dotąd jedyny w Polsce laureat nagrody Grammy w kategorii jazzu, którą otrzymał za płytę „Night In Calisia” (2014). W dorobku ma 30 autorskich albumów oraz kompozycji, obejmujących m.in. ścieżki dźwiękowe do filmów i muzykę tworzoną do tekstów poetyckich oraz muzykę orkiestrową. Na swoim koncie ma szereg prestiżowych nagród.

Cechą charakterystyczną twórczości Pawlika jest wyjątkowa łatwość i naturalność, z jaką porusza się w swojej twórczości posługując się różnorodnymi technikami w komponowaniu muzyki. Jest bez wątpienia mistrzem muzycznego collage’u .

Formacja Włodek Pawlik Trio jest wyjątkowym zjawiskiem na polskiej scenie jazzowej. Nie jest to doraźny skład powołany dla realizacji wybranego projektu, ale prawdziwy zespół z umiejętnie tworzoną przez lidera przestrzenią dla eksponowania własnych osobowości muzycznych. To właśnie w trio realizowanych jest większość projektów Włodka Pawlika, trio jest też inspiracją dla nowych pomysłów i adresatem większości kompozycji. 

Zespół gra w składzie: Włodek Pawlik – fortepian, Paweł Pańta – kontrabas, Cezary Konrad – perkusja.

AGA ZARYAN & EUROPEAN JAZZ QUARTET

Aga Zaryan jest rozpoznawalną w świecie wokalistką jazzową młodego pokolenia. Nagrała siedem albumów, z których wszystkie osiągnęły status złotej lub platynowej płyty. Aga Zaryan jest pierwszą polską artystką wydającą w legendarnej wytwórni Blue Note Records z Manhattanu. Występuje z powodzeniem na polskich i zagranicznych scenach, m. in. w Japonii, USA, Chinach, Turcji, Rosji, Izraelu oraz Islandii. Swój sukces zawdzięcza znakomitym umiejętnościom wokalnym, charyzmie scenicznej i możliwości współpracy z najlepszymi muzykami. Na najnowszej płycie „Remembering Nina Abbey” nagranej ze światowej sławy muzykami wokalistka śpiewa piosenki z repertuaru dwóch legend jazzu: Niny Simon oraz Abbey Lincoln.

Zaryan towarzyszy European Jazz Quartet w składzie: Michał Tokaj (fortepian), Michał Barański (kontrabas), Łukasz Żyta (perkusja) i David Doružka (gitara).


Bilety już w sprzedaży:
– 60 zł / 2 listopada
– 90 zł / 3 listopada
– 130 zł / karnet dwudniowy

Komentarze
Katarzyna Hardej

Related posts
Zostaw komentarz

You must be logged in to post a comment.